Політолог і культуролог Тарас Возняк, 49 років, уважає порівняння Росії та Нігерії вдалим. На його думку, найбільш подібною є структура експорту двох країн.
— Левову частку експорту й у Росії, й у Нігерії становлять енергоносії, — нагадує він. — У випадку останньої — це нафта, в Російській Федерації — нафта й газ. І така ситуація надзвичайно небезпечна як для однієї, так і для другої країни. Адже обидві залежать від покупців цієї продукції. Фактично вони продають не свою працю, а сировину. Заробляють гроші найпримітивнішим способом і таким чином обкрадають майбутні покоління.
Натомість учений Максим Стріха, 47 років, попри подібність рейтингів двох країн, вбачає суттєві відмінності між ними.
— Внесок Росії та Нігерії до світової цивілізації різниться, — пояснює він. — Росіяни мають потужну культуру. Її вивчають усі провідні університети світу, в тому числі нігерійські. В африканській країні такого культурного багажу немає. Росія займає ключові позиції в науці. Її вищі навчальні заклади за світовими рейтингами значно перевищують нігерійські. За людським капіталом Російська Федерація далеко попереду.
Що ж до України, то в порівнянні з тією самою Росією маємо кращі демографічні показники, констатує Максим Стріха. У нас не така висока смертність чоловіків середнього продуктивного віку та не настільки низька тривалість життя, як у РФ. Та й рівень політичних свобод маємо значно вищий.
Україна найбільше подібна до Туреччини, каже Тарас Возняк.
— Як Туреччину, так і Україну Євросоюз хотів би використовувати як транспортну територію, — пояснює експерт. — Водночас ЄС не допускає членства обох цих країн та прагне тримати їх у незрозумілому статусі. Тому й турки, й ми маємо вирішувати свої питання самостійно, незважаючи на інтереси ані Євросоюзу, ані Росії.
За всіма основними показниками українська держава загалом нагадує країни третього світу, підсумовує Максим Стріха. Зокрема, в нас такі самі природні багатства.
— Відрізняє Україну від цих країн лише людський капітал — гарна система освіти, пристойна наука, — говорить він. — Якщо втратимо це, від Нігерії нас важко буде відрізнити.
Порівняльна таблиця
Нігерія
(за даними Світового банку на 2007 р.)
газу до 2030 р. (за даними ВАТ "Газпром")
(за даними агентства "Блумберг" на 2006 р.)
(1-ше місце у світі)
(2-ге місце у світі)
(за даними міжнародної асоціації "Проперті Райтс Альянс" на 2007 р.)
(за даними аналітичної компанії "Економіст Інтеллідженс Юніт" на 2007 р.)
(за даними компанії "Глоубскан Інкорпорейтед" на 2007 р.)
(за даними організації "Репортери без кордонів" на 2007 р.)
(за прогнозом Світового банку на 2008 р.)
(за даними "Вол Стріт Джорнал" на 2007 р.)
(за даними аналітичної компанії "Економіст Інтеллідженс Юніт" на 2007 р.)
Коментарі