16 грудня Міжнародний валютний фонд визнав офіційним, а не комерційним борг України у $3 млрд перед Росією.
Цей кредит наша країна отримала в розпал Майдану. Українська влада кілька разів називала ці гроші хабарем тодішньому президенту Януковичу за непідписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Росія не погоджувалася реструктуризувати кредит на таких самих умовах, як це зробили західні позикодавці. Тобто списати 20% суми, а виплату решти розтягнути на чотири роки. Москва вимагає повернути всі гроші до 21 грудня 2015 року. Інакше погрожує розпочати процедуру визнання України банкрутом.
8 грудня МВФ змінив власні правила. Дозволив Україні претендувати на позики, навіть якщо Росія визнає її неплатоспроможною. 18 грудня уряд оголосив мораторій на виплату боргів Москві.
— Через останнє рішення МВФ ситуація з боргом ще більше зависне. Якби його визнали комерційним, Москва могла б перепродати цінні папери, — говорить економіст Борис Кушнірук, 49 років. — Тоді ми гасили б облігації не перед Росією, а перед якимись фінансовими компаніями. А так Україна точно не повертатиме боргу. Росія піде з ним у суд, а ми подамо зустрічні позови щодо збитків на Донбасі й у Криму. Як ми можемо гасити кредити країні, яка в нас украла державні активи — Ощадбанку, Нафтогазу? Йдеться про десятки чи навіть сотні мільярдів доларів. Процес триватиме п'ять-сім років. У результаті суд може визнати: Україна має повернути 3 мільярди, але Росія повинна віддати їй 50 мільярдів доларів.














Коментарі