У Партії Регіонів запевняють, що зареєстрований у Верховній Раді законопроект "Про мови в Україні" ліквідує дискримінацію нацменшин, насамперед російськомовного населення. Згідно законопроекту державною мовою є українська, але гарантується вільне використання інших мов.
Екс-заступник міністра освіти Максим Стріха нарікає на недосконалість прописаних у ньому норм.
"Це все схоже на норму прямої дії. Пройшов перепис, є 10% - і, незалежно від волі народу, Львівська область стала двомовною. Якби це було записано за радами, там є варіанти. Львівська рада б опиралася, може б, навіть, Київська теж. У кожному разі, кінопрокат зникне без будь-яких регіональних мов, щойно ухвалять закон. Телебачення зрусифікується миттєво. Те, що зникне україномовна освіта на півдні та сході - теж очевидно. І це найгірше. Технічно це виглядатиме так. Професор у Харкові приходить читати лекцію українською. Відразу підіймається якийсь студент з місцевих активістів і вимагає від нього читати російською. У відповідності до закону, може бути і навпаки. Але, поки міністр у нас Табачник, усі російські клопотання задовольнять, а українські - відкинуть.
На думку Стріхи українське суспільство не готове опиратися русифікації з боку нинішньої влади.
"Українське суспільство поставлено в дуже невиграшне становище. Бо українська, в принципі, є постколоніальною мовою. І невеликою. І програє глобалізаційні змагання російській. Якби в нас, умовно, ці 20 млн україномовних, які реально існують, враз перестали купувати б російськомовну пресу, оголосили б бойкот російськомовним крамницям та рекламам тощо, тоді бізнес замислився і змінив би свою позицію. Але зараз бізнес виходить з того, що співвідношення 50% на 50%. Але, якщо російськомовні не купують україномовний продукт, а україномовні - купують російськомовний, то все може бути російською без жодної шкоди. За таких умов українська приречена на певне гетто", - підсумував професор.
Коментарі
83