"Україна стане членом НАТО і План дій щодо членства буде невід'ємною частиною процесу", — йдеться в документі за підсумками саміту країн Північноатлантичного альянсу в бельгійському Брюсселі 14 червня.
До цього про наміри прийняти Україну в союзники заявляли 2008‑го на з'їзді в румунському Бухаресті. 13 років про це не говорили.
Для вступу Київ має просувати принципи НАТО та реформи.
— Потрібно вичистити корупцію та відповідати іншим вимогам, щоб виконати План дій щодо членства. Зробимо все можливе, аби допомогти Києву в протистоянні з російською агресією, — говорить президент США 78‑річний Джо Байден після саміту. — Членство України залежатиме від того, як проголосують усі члени Альянсу. Їх треба переконати.
— За кілька днів до саміту згадки про План дій не було в декларації. Вигризли в останній момент, — каже міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, 40 років. — За добрими намірами мають іти дії. Найкраща — надання Києву ПДЧ 2022 року. Ми вже зробили чимало реформ. Не повинні миритися з тим, що окремі країни говорять про них, виправдовуючи своє небажання дратувати Росію.
— Безрезультатний саміт. НАТО знову відмовилося реагувати на агресивні дії Росії в Чорному морі. Щодо України повторили слова 2008‑го, — говорить 49‑річний Михайло Самусь із Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань
— Нам кажуть займатися реформами. Але План дій щодо членства і є інструментом, який допомагає країні підготуватися. Разом з експертами НАТО дозволяє перевірити — які конкретно зміни нам ще треба зробити. Немає жодної причини не дати його.
Наступний саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 2023 року.
— Можливо, тоді отримаємо ПДЧ. Якщо зміниться керівництво країн, які виступають проти. Насамперед у Німеччині, — продовжує Самусь. — Реформи робимо. Зараз розглядають закон про національний спротив. Будуємо систему територіальної оборони. Наш Центр пропонує скасувати радянський призов і запровадити короткий для всього населення. Триває реформа штабів, які найбільше відповідають стандартам армій НАТО. Операція Об'єднаних сил на Донбасі — це теж натівський підхід, а не радянський, коли воювали лише штатні підрозділи. Ухвалили закон про розвідку. На заключному етапі робота над законопроєктом про СБУ. Оновлюється оборонна промисловість. Держпідприємства зможуть отримувати інвестиції та розробляти продукцію для українських військ і на експорт.
— З подачі влади котиться хвиля ура-перемоги щодо саміту. Але нічого не сталося. Заява, що Україна стане членом Альянсу — риторична, — каже експерт з міжнародних відносин 51‑річний Володимир Горбач. — Влада і президент Зеленський надокучливо звертаються до західних партнерів: "Коли ми будемо в НАТО? Чому не отримали ПДЧ?" Заява Альянсу — відповідь на їхню причепливість.
До цієї декларації ми ще могли сподіватися на вступ до Альянсу без ПДЧ при неординарних обставинах. Цього вже не буде. Короткий шлях для нас закритий.
Коментарі