— Лише кожен п'ятий українець найперше відзначає День Незалежності. Тоді як у США і в багатьох країнах це свято найшанованіше, — каже гендиректор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто, 73 роки.
Із 2018-го кількість українців, які називають Великдень, Різдво та Новий Рік улюбленими святами, зменшилася з 82 до 77%, з 81 до 79% і з 79 до 74% відповідно, свідчать дані опитування КМІС. Шанувальників Міжнародного жіночого дня лишилося 40 із позаторішніх 45%. Побільшало українців, які найперше обирають День Незалежності — з 16 до 19%. Так само День захисника України — з 11 до 13%.
— Суперечка патріархатів через томос могла підірвати довіру до церков і трохи знизити увагу до релігійних свят, — продовжує Володимир Паніотто. — День Конституції відзначають усього 7 відсотків. Будь-яка нова влада пристосовує Основний закон як інструмент, змінює його. Якщо депутати Верховної Ради не поважають Конституцію, то як це робитимуть люди? Прикро і за День захисника, бо в країні війна.
— Тенденція до того, що менше українців відзначають релігійні свята, свідчить про тяжіння до раціонального підходу до життя, — вважає соціолог Євген Головаха, 69 років. — До національних і патріотичних свят українці ще не звикли. Влада має більше їх популяризувати. Ще не знайшли яскравих способів святкувати День Конституції і День захисника. Але перспективу Україна матиме, коли найперше відзначатимемо державницькі свята. Це швидше станеться, коли будуть успіхи у війні, зростання загального благополуччя.
Коментарі