— Присягаю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищатиму і служитиму Угорщині. Хай допоможе мені Бог, — кажуть громадяни України в угорському консульстві в містечку Берегове на Закарпатті.
Відео присяги оприлюднило інформаційне агентство "Укрінформ". Після неї новоспечені "угорці" піднімають по келиху шампанського, співають гімн Угорщини, а за кадром лунає голос дипломатів Будапешту: "Приховуйте від державних структур України отримання угорського громадянства".
— Покажу відеозапис керівникові угорського міністерства закордонних справ Петеру Сійярто. Скажу, що консулу нічого робити на Закарпатті. Нехай видає паспорти угорським громадянам у Будапешті, — говорить міністр закордонних справ України 50-річний Павло Клімкін. — У нас є два шляхи: співпраця чи дорога в нікуди. Вибір за угорськими колегами. Але одне ми впроваджуватимемо послідовно. На Закарпатті буде більше України. Щороку. І ми цього обов'язково досягнемо.
— Події минулого тижня зайшли дуже далеко та переступили усі писані та неписані правила міжнародного права і дипломатії. Українські спецслужби провели операцію в консульстві Угорщини, яка є членом НАТО, — каже міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, 39 років. — Подвійне громадянство поширене в Європі. Якщо Україна справді хоче рухатися в бік ЄС, не може ставити під сумнів таку інституцію. Якщо українська сторона вишле консула Угорщини, це не залишиться без пропорційної відповіді з нашого боку. Але є надія, що цього можна уникнути.
— Провокативні дії Угорщини — це системна принципова політика, — каже експерт з міжнародних питань Олександр Хара, 42 роки. — Вона блокує українські ініціативи в рамках Північноатлантичного альянсу, погрожує загальмувати наше зближення з Європейським Союзом.
При владі у Будапешті є досить одіозні люди. Прем'єр-міністр Віктор Орбан їздить на поклін до Путіна. В енергетичному та фінансовому плані вони залежать від Росії.
Дії на Закарпатті направлені й на внутрішнього споживача. В Угорщині скоро вибори, тож штучно підігрівають суспільний інтерес до таких тем. Ідея про угорську імперію витає в повітрі. Але член НАТО і Євросоюзу не може зазіхати на українські території. З іншого боку, угорський виборець подібні популістські лозунги сприймає добре.
Україна повинна робити все, щоб такі провокації на нашій території були неможливі. Мають працювати спецслужби.
На Заході є питання до угорської влади. Євродепутати звинуватили її у згортанні демократії і свободи слова. Маємо активно підключитися. Надати докази, що Будапешт проводить агресивну політику на нашій території. Наполягати на покаранні. Допомогти нам можуть і США. Угорщина залежить від американської безпекової парасольки.
— Угорське законодавство, як і наше, дозволяє надавати громадянство іноземцям, — говорить дипломат 46-річний Богдан Яременко. — У цьому сенсі Будапешт нічого не порушував. Проблема в тому, що Україна є менш привабливою, ніж сусідня держава. Члени угорської меншини отримують другий паспорт, щоб мати більше можливостей у ЄС.
Будапешт роздає громадянство надто масово. Це може бути підґрунтям для територіальних претензій. Київ це підозрює, але не може довести. Зйомка в угорському консульстві не є однозначним аргументом. Угорці говоритимуть, що Україна проводить спецоперації на території їхніх дипломатичних установ. Ми не маємо права на такі кроки без їх дозволу.
У місцевих депутатів із Закарпаття виявили угорські паспорти
Четверо місцевих депутатів із Закарпаття й заступник мера міста Чоп мають угорські паспорти. Вони потрапили до бази неурядового центру "Миротворець", який займається злочинами проти національної безпеки України.
Ідеться про Йосипа Фовріша, Адальберта Брауна, Степана Гала і Кароля Беркі, які є депутатами місцевих міських рад. А також про Оскара Балога — заступника міського голови міста Чоп.
— Усі дані про наявність у вказаних громадян України незаконного угорського громадянства підтверджені, — йдеться в повідомленні центру.
"Верховна Рада зобов'язана прийняти законний механізм реагування держави на такі дії громадян, — написав із цього приводу у "Фейсбуку" заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука, 54 роки. — Замовчування владою проблеми призводить лише до виникнення чергової кризи. У Криму перед окупацією теж багато років роздавали російські паспорти. Годі загравати з угорською владою, яка публічно й брутально зневажає закони України".
Сергій ДЕМЧУК
Коментарі