середа, 07 червня 2006 15:04

У Європі утилізують до 85 відсотків батарейок

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Ми щодня використовуємо прилади, які працюють на батарейках: радіоприймачі, будильники, плеєри, мобільні телефони, дистанційні пульти, електричні інструменти, ліхтарики. Слугують батарейки зазвичай недовго, а опинившись на смітнику, завдають величезної шкоди здоров"ю людей і довкіллю.

Вони містять різні токсичні метали та сполуки. Найнебезпечніші з них — ртуть, свинець і кадмій. На звалищі металева оболонка батарейок руйнується, ці речовини витікають і потрапляють у ґрунтові води та річки. Тривале отруєння кадмієм ушкоджує нирки та кістки, ртуттю — руйнує нирки та нервову систему.

Розробка та впровадження програм збирання, знешкодження та утилізації відходів належить до компетенції уряду. Так сказано в законі 1998 року "Про відходи". Однак в Україні досі немає умов для утилізації використаних батарейок, кажуть екологи.

— Поки що таких підприємств в Україні немає, — зазначає Павло Костін, 70 років, заступник директора з науки й технологій Міжнародного інституту новітніх технологій. — Ідея переробляти промислові акумулятори у нас із колегами виникла давно. Але ми її особливо не просуваємо, бо майже впевнені, що не матимемо фінансування.

Хоча з часом таке підприємство стало б надприбутковим, переконаний Павло Костін. Утилізація батарейок дала б змогу економити кольорові метали, а повторне використання хімічних елементів створювало б дешеві джерела струму. Однак маленькі батарейки складно збирати. Тому почати утилізацію можна з великих промислових акумуляторів, каже він.

— В Україні великий обсяг відходів олово-свинцевих акумуляторів. Саме через них в основному забруднюються наші річки. Тому утилізувати їх потрібно насамперед задля довкілля, — пояснює вчений. — А вже потім — задля видобутку дешевих хімічних джерел струму.

Тривале отруєння кадмієм ушкоджує нирки та кістки, ртуттю — руйнує нирки та нервову систему

У розвинених країнах багато громадян здають батарейки на переробку. Однак не всі батарейки придатні до цього. З-поміж тих, які використовують у побуті, переробляти можна нікель-кадмієві, нікель-металгідридні, літій-іонні та олово-свинцеві. Проте в багатьох країнах збирають навіть ті батарейки, які не можна переробити, щоб запобігти потраплянню небезпечних речовин у довкілля.

У різних країнах Європейського Союзу збирають від 40 до 85 відсотків використаних портативних батарейок. Із них переробляють 90 відсотків.

У Сполучених Штатах батарейки можна здавати до спеціальних збиральних центрів. Там їх переробляють або хоронять у безпечний для довкілля спосіб.

Більшість магазинів, які продають автомобільні акумулятори, навзамін просять здати їм старі акумулятори для правильного захоронення. Деякі навіть правлять за це 5 доларів, каже 37-річна Крістін Гаусел, еколог із міста Гейнсвілл, штат Флорида.

— Така політика заохочує людей не викидати акумулятори на смітник, — пояснює Крістін Гаусел. — Здавати відходи на переробку в нашій країні нескладно. Тому мене сердить, коли люди не користуються цією нагодою. Сподіваюся, в Україні невдовзі теж з"явиться така можливість.

Поки що її немає. Але можна зменшити шкоду для довкілля, використовуючи акумулятори замість одноразових батарейок. До того ж це дає відчутну економію: акумулятори розраховані в середньому на 1000 циклів заряджання. Отже, купивши акумулятор за 60 гривень, на батарейках вартістю 2–3 гривні можна заощадити 2–3 тисячі.

Зараз ви читаєте новину «У Європі утилізують до 85 відсотків батарейок». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути