понеділок, 23 січня 2006 13:09

Три тисячі українців хворіють на кір


Боязкі повідомлення про випадки захворювання на кір у Києві з"явилися місяць тому. Після новорічних свят надійшла інформація про шпиталізованих на Закарпатті. Потім у Вінниці. При цьому Міністерство охорони здоров"я через свою прес-службу звернулося до журналістів із проханням об"єктивно подавати інформацію і не вживати терміну "епідемія".

При корі піднімається висока температура, починаються нежить і кашель. Симптоми подібні до гострого респіраторного вірусного захворювання. І тільки на третій-шостий день спостерігається так звана етапність висипання: з"являється висипка на обличчі і за вухами. Потім кір повзе тілом униз. Середній термін перебігу хвороби — 10 діб.

В Україні вже зафіксовано близько трьох тисяч хворих.

За офіційною версією, це "сезонне прогнозоване зростання захворюваності на кір". В основному хворіють студенти та молодь, які не пройшли чи порушили графік вакцинації в 11-річному віці. Так запевняє Міністерство охорони здоров"я. Утім, щеплення від кору роблять тричі — у рік, шість і одинадцять. Тож невідомо, чому чиновники від медицини вважають білою плямою в імунітеті постраждалих саме пропуск вакцинації в 11 років, а не, скажімо, в шість.

Першокурсника Вінницького національного медичного університету Арсена, 17 років, шпиталізували минулих вихідних. У хлопця була температура під 40. У той час його ще не обсипало. Та лікарі відразу зрозуміли, що у студента кір. Бо напередодні такий же діагноз поставили його одногрупниці.

Тільки на третій-шостий день з"являється висипка на обличчі і за вухами

А перший випадок захворювання на кір серед студентів вінницьких вузів зафіксували кілька тижнів тому. Відтоді інфекція — якою, здавалося б, мають хворіти виключно маленькі діти — поширилася в 11 навчальних закладах. У багатьох вузах міста оголосили передчасні канікули для цілих груп і навіть потоків, де виявили хворих із симптомами кору. А широкому загалові про це повідомили лише днями. Нині, за даними Міністерства охорони здоров"я, у місті вже близько 400 осіб із коровим сипом.

Проте головний санітарний лікар області Валентина Зайцева, 50 років, заперечує, що в регіоні епідемія:

— Такого спалаху ми очікували. Ця хвороба має циклічність. 2004-го було зафіксовано всього дев"ять випадків, 2005 року — 126. Зараз рекомендуємо всім дітям, які не хворіли на кір, пройти повторне щеплення.

Валентина Григорівна каже, що більшості інфікованих — по 17–18 років. Вони народилися у березні, квітні та травні. Зараз медики ретельно вивчають їхні історії хвороб і намагаються встановити, чому саме ця категорія найбільш уражена вірусом. Можливо, тоді, коли дітям робили щеплення, була неякісна вакцина. Або знизився імунітет. Але це тільки версії.

За критеріями Всесвітньої організації охорони здоров"я, епідемією вважається ситуація, коли рівень захворюваності інфекцією перевищує 1% всього населення певного регіону. Отож, якщо спиратися на офіційні дані, у нас справді період циклічного підйому захворюваності.

Принаймні такої думки дотримується головний державний санітарний лікар України Сергій Бережнов. Він каже, що таке спостерігається раз на 5–6 років.

Проте багато лікарів не згодні з позицією свого відомства.

— У нашому відділенні жах що коїться, — розповідає 42-річний Володимир, лікар-інфекціоніст однієї з київських лікарень. — Ми приймаємо тільки хворих на кір. За день буває по 20–50 чоловік. Не вистачає ліжок, кількість медикаментів обмежена. А на офіційному рівні цю ситуацію епідемією не вважають. Чому? По-перше, якщо в країні оголошена епідемія, лікарям повинні сплачувати подвійний оклад. По-друге, у наших колах ходять чутки, що нібито є вказівка: мовляв, громадяни держави, що бажає стати членом Євросоюзу, не повинні хворіти на кір. Виходить, у радянські часи в нас не було сексу, а тепер немає кору?

Основна причина сплеску хвороби — ослаблений імунітет

За словами лікаря, від цієї недуги сьогодні потерпають і люди середнього та старшого віку, незалежно від соціального статусу. Причому деякі пацієнти переносять кір удруге у житті. Основна причина сплеску, вважає інфекціоніст, в ослабленому імунітеті. Переважно ж кір атакує людей, батьки яких свого часу вважали щеплення шкідливим для дітей і не робили його.

Для лікування хвороби потрібен препарат — протикоровий імуноглобулін. Однак у лікарнях його немає. Нині чиновники від медицини говорять про термінову вакцинацію груп ризику — студентів і вагітних жінок. Але ж імунітет до кору в цих людей за короткий час виробитися не встигне. До того ж лікарі-практики стверджують: у період епідемії вакцинація протипоказана.

Тим часом хвороба може призвести до небезпечних ускладнень — пневмонії, мінінгоенцефаліту й отиту. 50-річна киянка, що захворіла кором, зараз перебуває у комі. Що старше пацієнт, то складніше переносить він хворобу, говорять фахівці.

Зараз ви читаєте новину «Три тисячі українців хворіють на кір». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути