— Ми сподівалися на допомогу Організації Об'єднаних Націй шляхом розгортання миротворчої місії на окупованому Донбасі. Місії з потужним мандатом та широким колом відповідальності. А не тієї, що допоможе заморозити конфлікт, — каже президент України 53-річний Петро Порошенко на дебатах 73-ї сесії Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку 26 вересня.
На захід приїхали лідери понад 190 країн.
— Ми розраховуємо на прогрес у питанні миротворців, — продовжує Порошенко. — Росія постійно примножує людську трагедію. Для українців це повсякденна реальність уже впродовж чотирьох років. Тисячі смертей, руйнування, переселення та страждання.
На початку 2017 року Міжнародний суд ООН наказав РФ скасувати заборону діяльності Меджлісу кримських татар. Однак Москва ігнорує ухвалу.
Крим перетворився на військову базу. Вона загрожує безпеці й стабільності всього Чорноморського регіону. З першого дня окупації кримські татари та етнічні українці зазнають репресій. Убивства, катування, переслідування та арешти за сфабрикованими звинуваченнями. Список заручників і жертв російського окупаційного режиму на півострові збільшується щодня. Бути українцем чи кримським татарином у сьогоднішніх реаліях окупованого Криму — кримінальний злочин.
— Порошенко про Крим та окупований Донбас говорить, як про окремі явища, — каже політолог Петро Олещук, 34 роки.
— Підтверджує, що це — дві окремі проблеми. Хоча війна на Донеччині й Луганщині є наслідком анексії півострова. Для закріплення своєї влади там Росія створила болючу точку в іншій частині країни. Маємо говорити про них комплексно.
Головне питання зараз — введення миротворців. Однак візит президента до Нью-Йорка суттєво не вплине на вирішення проблеми. Кремль виступає за появу миротворців лише на лінії розмежування. Це суперечить позиції інших учасників переговорів. Поки що перспектив змінити ситуацію нема.
Путін не поїхав на Генасамблею ООН, бо не мав упевненості, що це буде для нього продуктивно. Питання стояло, чи сприятиме поїздка авторитету російської влади? Вирішили, що ні.
Усі звернули увагу на те, що президент США Дональд Трамп не згадав про Україну. Скандал із Полом Манафортом був одним із найбільш руйнівних для іміджу американського лідера (з червня по серпень 2016 року обіймав посаду керівника виборчого штабу Трампа. Є центральною фігурою в розслідуванні щодо можливих незаконних зв'язків штабу президента США з російським керівництвом. Також Манафорта звинувачують в ухиленні від сплати податків і приховуванні мільйонів доларів, отриманих, зокрема, за роботу на колишнього президента України Віктора Януковича. — ГПУ). Ця людина сильно пов'язана з нашим правлячим класом. Це робить питання України дуже неприємним особисто для Трампа. Тому він намагається публічно уникати згадок про нашу державу. Не хоче знову наразитися на критику.
Коментарі