Напередодні 18-річчя Дня Незалежності в Державному історичному музеї відбулася презентація відреставрованої пам"ятки — козацького прапора XVIII ст. із зображенням національного герба "Козак з мушкетом".
Це вже друга визначна національна пам"ятка, відновлена за підтримки прем"єр-міністра Юлії Тимошенко. Раніше був відреставрований прапор Івана Мазепі XVII ст.
Про історію "Козака з мушкетом" на презентації 22 серпня розповіла Юлія Тимошенко:
— 8 березня 1755 року останній український гетьман Кирило Розумовський видав ордер, згідно з яким зобов"язувався в усіх 10 полках Гетьманщини виготовити прапори з гербом "Козак з мушкетом".
Усього було виготовлено 51 прапор. Проте до наших днів зберігся лише один. Перші відомості про нього датуються 1885 роком. Тоді священик Пантелеймон Данилевський передав його до Церковно-археологічного музею в Києві. Потім, побувши певний час у Петербурзі, стяг повернувся в українську столицю, де майже 50 років чекав на реставрацію. Роботи з відновлення пам"ятки за ініціативою Юлії Тимошенко розпочалися у вересні 2008-го. І ось тепер до Дня Незалежності Україна отримала подарунок.
Не менш захоплива історія і з прапором гетьмана Мазепи, який було відреставровано дещо раніше. Він унікальний тим, що є одним із трьох гетьманських стягів, які збереглися донині. Два інших перебувають за кордоном: Богдана Хмельницького — у Стокгольмі, а Данила Апостола — у Москві.
Позаторік у вересні, під час відвідин Харківського історичного музею, Тимошенко була неприємно вражена тим, що видатна українська пам"ятка перебуває на останній стадії руйнації. За її дорученням за складну роботу з реставрації прапора взялися спеціалісти Краківського національного музею в Польщі.
— Цей прапор пройшов таку ж важку історію, як і сама Україна, коли ми кожен раз із шматочків збираємо нашу державність, незалежність, нашу Україну, — відзначила на презентації Юлія Тимошенко. — І знаково, що ця подія відбувається саме сьогодні. Бо саме зараз Україні потрібна і мудрість, і єдність. І, можливо, така подія надасть українському політикуму і народу додаткове натхнення.
Коментарі