1 травня президент США Барак Обама оголосив, що лідера терористичної організації "Аль-Каїда" 54-річного Усаму бін Ладена вбили пострілом у голову під час спецоперації американських військовиків у Пакистані.
— Ліквідація бін Ладена відбулася саме зараз, бо адміністрації Барака Обами треба підняти рейтинг перед президентськими виборами наступного року, — вважає координатор проектів Української асоціації євроатлантичного співробітництва Олександр Левченко, 60 років.
Чому США не захотіли брати терориста живцем, як іракського президента Саддама Хусейна?
— Убивство могло бути і випадковим під час стрілянини. Хоча, можливо, американцям вигідно було прибрати головного причетного до терактів 11 вересня 2001-го. Бін Ладен забагато знав. Американці виростили "Аль-Каїду", яка в минулому мала боротися проти Радянського Союзу в Афганістані. Якби бін Ладена взяли живим, справа дійшла б до суду, на якому він міг би розповісти чимало цікавого і про плани Білого дому. До того ж Штати боялися, що бойовики "Аль-Каїди" намагатимуться звільнити свого лідера. Тож такого ворога, як бін Ладен, краще мати мертвим, ніж живим.
Які юридичні підстави мали США на вбивство бін Ладена?
— Військова операція в Афганістані санкціонована ООН. Вона не закінчилася. Відповідно, санкції дозволяють знищувати будь-якого таліба.
Чому на бін Ладена так довго й безрезультатно полювали?
— У тих регіонах, де є інтереси США, їм завжди буде потрібен ворог. Бін Ладен був зручним ворогом для американців, бо він водночас був ворогом і для Росії, Китаю.
Чому тіло вбитого поспіхом поховали в морі?
— За мусульманськими традиціями, мерця ховають у той самий день до заходу сонця. Проте не виключено, що замість бін Ладена поховали його двійника. Можливо, Усама й американці уклали угоду: його залишають живим, а він зникає з політики.
Як арабський світ відреагує на загибель бін Ладена?
— У цьому світі нема єдності. Іде боротьба між шиїтами і сунітами. Сирія ворогує з Єгиптом, Єгипет — із Саудівською Аравією. Гадаю, в цілому реакція мусульман буде негативно-показовою. Але чимало лідерів будуть задоволені — зникла людина, яка всім заважала.
Як втрата лідера вплине на "Аль-Каїду"?
— Ця організація не централізована, у неї мережева структура. На якийсь час "Аль-Каїда" буде деморалізована, втратить керованість. Як завжди, після смерті лідера почнеться боротьба за престол. Усередині "Аль-Каїди" існують різні думки щодо подальшої діяльності. Є лідери, які хочуть легалізувати організацію як політичну силу.
Чи спробують послідовники бін Ладена створити міф про нього як мученика?
— Такий міф і створювати не треба. За законами шаріату, мусульманин, який загинув у бою із супротивником, стає святим.
Що спричиняє ісламський тероризм?
— Я вивчав цю проблему в Ізраїлі, Палестині. Спочатку здавалося, що ісламський тероризм породжують соціальні чинники, насамперед бідність. Але більшість із тих, хто підривав себе бомбами, мали добру освіту і походили із заможних родин. Тобто це ідейні борці. Так арабський світ, який кілька століть перебував під тиском європейської культури і християнства, намагається відвоювати позиції. Якось я спитав у лідера палестинців Ясира Арафата, чому він підтримує терористів. Арафат відповів: "Ми не можемо боротися з євреями на рівних, бо вони мають добру армію і техніку".
Як ефективно боротися з тероризмом?
— Перемогти його військовими діями і арміями неможливо. Треба змінювати мотивацію. Якщо життя в арабських країнах покращуватиметься, охочих стати терористами меншатиме.
Чим зумовлена схвальна реакція на подію з боку Німеччини, Росії, України?
— Бін Ладен спрямовував діяльність "Аль-Каїди" не тільки проти США, а й на Кавказі і в північно-західному Китаї. Мусульманського терору боялися всі європейці. Тому й сприйняли звістку про ліквідацію бін Ладена як перемогу.
Можливі теракти в Україні?
— Можливі. Тероризм часто використовують для створення хаосу в країні. Коли ситуація дійде до межі соціального вибуху, можуть з'явитися люди, які терактами підштовхнуть суспільство до війни. Так було у Росії 1993-го. Коли натовп стояв перед будинком уряду, пострілом снайпера з протилежного боку вбили "омонівця". Після цього люди пішли на штурм будівлі телебачення.
Скільки терористів масштабу бін Ладена по світу?
— Терориста такого масштабу найближчим часом не буде, бо ніхто не має таких грошей.
Коментарі