За останній рік відносини Україна — ЄС стали інтенсивнішими й більш діловими. Це помітно хоча б по тому, як тепер спілкуються наші й їхні високопосадовці. Нещодавно перший заступник міністра закордонних справ Антон Бутейко, 58 років, похвалився: сьогодні багато питань можна вирішити просто — за допомогою дзвінка на мобільний телефон. А раніше треба було складати письмову ноту.
— У відносинах України з Євросоюзом з"явилися взаємодовіра та розуміння, — вважає Валерій Чалий, 35 років, директор міжнародних програм Центру Разумкова. — В Європі нарешті побачили, що українці сповідують загальні європейські цінності.
Однак цих симпатій замало. Києву і Брюсселю треба вирішити чимало конкретних справ.
— Найголовніше зараз — виконати План дій Україна — ЄС, — каже Олександр Сушко, 32 роки, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України. — 2008-го спливає термін дії і цього документа, і Угоди про партнерство та співробітництво з ЄС. Потім ми маємо перейти на новий етап відносин. Ще не відомо, що це буде. Європейський союз поки що свою позицію не сформулював.
В Євросоюзі вистачає внутрішніх проблем — з конституцією та бюджетом
Незадовго до вчорашнього саміту розпочалися переговори про спрощення візового режиму. Олександр Сушко вважає це великим здобутком для України.
— Європейська сторона справді демонструє готовність до зближення з нашою державою, — каже він. — Та поки не вступимо до Світової організації торгівлі, про подальшу інтеграцію не йтиметься.
Неясними залишаються й перспективи нашої держави щодо можливого членства в ЄС.
— Це зумовлено двома основними факторами, — коментує Олександр Сушко. — Ми не потрапили до потяга ЄС на початку 90-х років, коли це було можливо. А тепер туди пробитися значно важче. Крім того, в Євросоюзі вистачає внутрішніх проблем — з конституцією та бюджетом, невирішене питання з Туреччиною. ЄС ще не встиг "перетравити" десять країн-новачків. Тому наступне розширення відбуватиметься не скоро.
Коментарі