Імпортери алкогольної продукції в Росію, Білорусь і Казахстан не можуть розмитнити українські вина і коньяки. За правилами Митного союзу, в який три країни об"єдналися з 1 січня, імпортерам слід отримати ліцензії на ці види продукції в російському Міністерстві промисловості й торгівлі, але чиновники виявилися неготовими до нововведення.
— Російські імпортери не можуть довезти наші вина і коньяки до прилавків крамниць, — каже 50-річний Володимир Демчак, директор українського Союзу оптовиків і виробників алкоголю й тютюну. — На кордоні зупинилися десятки машин з алкоголем. Як завжди, бюрократична машина виявилася неповороткою. Спочатку ввели ліцензування, а потім вирішили, що за видачу ліцензії треба платити держмито, а не збір, як було раніше. Потрібно видати десятки тисяч ліцензій лише в Центральному федеральному округу, який межує з Україною. У вигіднішій ситуації виявилися постачальники горілки, оскільки вони і раніше отримували ліцензії в Мінпромторзі.
Торік Україна експортувала в Росію 37,3 тис. дкл коньяку і близько 900 тис. дкл вина із вироблених 3,3 млн і 20,7 млн дкл відповідно.
— Обсяги поставок у Росію невеликі, але для нас важливий кожен відсоток. Адже тепер купівельна спроможність українського населення впала, вина і коньяків у нас споживають усе менше, — продовжує Володимир Демчак. — Схожа ситуація була кілька років тому, коли росіяни запровадили ліцензії на горілчані вироби. Сподіваюся, найближчим часом усе владнається.
У вигіднішій ситуації виявилися постачальники горілки
Імпортери вина й коньяку написали лист російському прем"єр-міністрові Володимиру Путіну. За його вказівкою в Мінпромторзі почали видавати разові ліцензії на імпорт вина, а митниця поволі пропускає товари на територію Росії за умови, що імпортери не пустять їх у продаж до набуття всіх необхідних документів.
У Митний союз Росія, Білорусь і Казахстан об"єдналися для тіснішої економічної співпраці. Російський Інститут народногосподарського прогнозування минулого листопада оцінив ефект від створення такого союзу в $400 млрд. Скептики додають, що Митний союз є швидше політичним, ніж економічним об"єднанням.
Коментарі