Із Криму за останні два тижні виїхало понад 500 людей, більшість із них — жінки й діти кримських татар, за даними Держприкордонслужби. Вони перебираються не лише в сусідню з півостровом Херсонську область. Їдуть до Львова, Вінниці, Житомира, Чернівців. Їх поселяють у гуртожитках, притулок надають церкви. Неофіційно біженців близько 5 тис.
— Необхідна урядова програма для репатріації біженців із Криму щомісяця на п'ять тисяч осіб, — вважає політолог 38-річний Тарас Березовець. — Так можна буде впоратися із цією проблемою.
Подібна урядова програма діє в Ізраїлі, де такі процеси продумані й розраховані на 10 років. На нас усе звалилося, як сніг на голову. Такої довгої розкоші дозволити собі не можемо. Потрібно виділяти кошти на перевезення кримчан. Якщо цього не зробити зараз — почнеться неконтрольований потік.
Нині виїжджають люди переважно не бідні, які на материковій Україні мають нерухомість або родичів. Є бажаючі виїхати, але податися їм нікуди. Про таких треба подбати.
На короткострокову перспективу житлове питання для біженців можна вирішити, домовившись із власниками будівельних компаній. У південних районах України є зведене, але непродане комерційне житло. Держава може викупити ці квартири, уклавши договір про розстрочку на 10 років. Ця схема буде вигідна підприємцям. На довгострокову перспективу потрібно шукати кошти на зведення житла в Херсонській, Запорізькій, Одеській та Миколаївській областях. Облога Криму затягнеться надовго.
Зараз Росія масово завозить на територію півострова чеченців і дагестанців. Вони не мають найменшої лояльності до місцевого населення — ні до татар, ні до слов'ян. Люди бояться їх. Учора їхали мої знайомі поїздом "Сімферополь—Київ". Кажуть, вагони забиті біженцями. Люди знервовані, плачуть. За моїми прогнозами, Крим залишать близько 100 тисяч теперішніх жителів. Татари не поїдуть, бо нікуди. Але на певний час вивозитимуть дітей і жінок.
Коментарі