понеділок, 05 лютого 2007 21:05

Стає страшно за українську книжку

Варто було Вікторові Ющенку ні сіло ні впало оголосити 2007-й Роком української книжки, як антикризові опоненти заходилися виконувати президентське доручення. Зокрема, Держкомтелерадіо збирається досита нагодувати вітчизняного читача українською книгопродукцією.

Стає страшно за українську книжку, коли держчиновники беруться її відроджувати. Оскільки зазвичай після сеансів подібного відродження цій книжці робиться ще важче. А що вже думати, коли це відродження планується за нинішнього віце-прем"єра й знаного "українолюба" Дмитра Табачника, який почав свою діяльність боротьбою з україномовним дублюванням фільмів?

Голова Держкомтелерадіо і член Партії регіонів Едуард Прутник пустопорожньо-пафосно хоче швидко відродити горде звання "самой читающей нации". Саме так.

Якби чиновник такого високого рангу замахнувся на щось більше, то йому довелося б, мабуть, пообіцяти кожному громадянинові власну друкарню. Якби ж він розмінювався на дрібниці, то варто було б для початку почистити власні Авгієві стайні. Наприклад, закрити чи бодай докорінно реформувати прогнилу й корумповану годівничку для державних видавництв. Йдеться про Програму підтримки соціально значущих видань. Або пролобіювати в парламенті закони, що захищають українського видавця і зменшують податковий тиск.

Прутник хоч і молодий, та залежний від совєтських міфів

Іншими словами, Держкомтелерадіо слід було б замість "відродження" й "забезпечення" просто спробувати створити сприятливі умови для галузі. Оскільки цей державний орган є лише регулятором. Його функцією не є забезпечення книжковою продукцією. Це зробить український видавець, який за 15 років втомився від лицемірства і порожніх обіцянок, подвійних стандартів і визискувань, від привезених із Росії мільйонів тонн піратських книжок.

Едуард Прутник — політик хоч і молодий, та генетично залежний від старих, таких зручних совєтських міфів. Очевидно, йому набагато вигідніше ними оперувати. Бо "самый читающий в мире народ" — це така ж ідеологічна обманка, як і гасла "СССР на страже мира" чи славнозвісне брежнєвське "Экономика должна быть экономной" на тлі совєтської окупації Афганістану та розгулу безгосподарності. Сучасним можновладцям усе ще здається, що подібна "локшина", наче мантри про всепереможний поступ духовності, звисатиме з наших вух. А ми, наївні, не побачимо за цими піднесеними словами елементарного піару, чи то пак обману.

Але Прутник не голослівний: комітет має намір "ініціювати створення нормативів мінімального річного випуску книг із розрахунку на одного громадянина", серйозно зайнятися протекціонізмом вітчизняного книговиробника і залучити в галузь приватний капітал. Я хочу побачити в кінці цього року оптимістичні цифри. Наприклад, як держустанова під орудою "регіонала" обмежить у правах російську книжку. Дуже хочеться, щоб мій звичний скепсис уперше виявився невиправданим.

Зараз ви читаєте новину «Стає страшно за українську книжку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути