середа, 06 грудня 2006 17:56

Стабільна, бо мертва структура

П"ятнадцять років тому в засніженій Біловезькій Пущі Леонід Кравчук, Борис Єльцин і Станіслав Шушкевич домовилися про створення Співдружності Незалежних Держав. Тоді це утворення сприймалося як спадкоємець Радянського Союзу. Мало хто розумів, що за цим усім стоїть, навіщо взагалі потрібні суверенітет і незалежність, як цим найкраще розпорядитися. Тоді вважалося, що українська незалежність — це жарт, який за пару років забудуть.

І так вважали не лише в Москві. У Вашингтоні цілком серйозно вивчали ситуації, за яких Україна або входить до складу Росії, або розпадається на три частини. У Європі, на захід від нас, просто не вірили, що існує якась Україна, яка чимось відрізняється від Росії. Поважний французький професор політичних наук запитав уже 2000-го: а яка, власне, різниця між Росією та Україною? Дійсність показала, що різниця значно глибша, ніж багато хто міг уявити. Утім, мова не про це, а про стабільність.

П"ятнадцять років тому в багатьох містах можна було почути, що три п"яні мужики в лісі розвалили велику державу. Логічне запитання — а чи справді можна вважати великою ту державу, яку змогли розвалити три п"яні мужики — було й залишається без відповіді. Можливо, у ті часи Кравчук справді щиро говорив про СНД як про цивілізований механізм розлучення.

П"ятнадцять років показали ціну тій державі й тому минулому

П"ятнадцять років по тому стабільно доводять, що жодної співдружності — чи то радянської, чи то пострадянської — ніколи й не існувало. У Співдружності, якщо вона справжня, не воюють між собою, не влаштовують бойкотів на вино, не погрожують цінами на газ і нафту. Зате за п"ятнадцять років стало очевидним, що практично кожна з колишніх радянських республік-сестер має свій шлях. Жодна з них не побудувала повністю процвітаючого суспільства — але деякі до цього стали трохи ближчими. Деякі, здається, відступили далеко назад.

П"ятнадцять років, які минули з часу підписання Біловезьких угод, показали ціну й тій державі, й тому минулому. Можливо, ціна пострадянським лідерам та політикам стане зрозумілою набагато раніше. Адже вже тоді дуже часто відчувалося, що більшість із них тягар незалежності нести неспроможні, і що слово "еліта" багатьом просто не пасує. Тому, можливо, вони непогано почувалися разом на самітах СНД, які з часом почали нагадувати посиденьки кремлівських старців. За п"ятнадцять років вони так і не спромоглися бодай на одну свіжу ідею.

Усі п"ятнадцять років жоден із лідерів вперто не бажав визнавати вголос очевидного: СНД не просто не має майбутнього. Ця стабільна, бо мертва структура стала живим анахронізмом. З яким, можливо, комусь просто боляче прощатися.

Зараз ви читаєте новину «Стабільна, бо мертва структура». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути