Минулого тижня відбулися парламентські слухання щодо перспектив розвитку військової сфери України. У них взяли участь секретар Ради нацбезпеки й оборони Андрій Клюєв та начальник Генштабу Володимир Замана. Вони зазначили, що до 2014 року українська армія повністю стане контрактною, а до 2017-го частка її бойового складу становитиме 70%. Зараз ця цифра складає 43%.
— На сьогодні існує лише туман "реформ" армії. Деталей дуже мало. Ми не оперуємо жодною цифрою, — каже експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець, 44 роки. — Є дві державні програми: "Про розвиток озброєнь" і "Розвиток Збройних сил". Ці документи розглядають, але не ухвалюють. Коли вони будуть ухвалені, буде зрозуміло, як виглядатиме українська армія, наскільки її скоротять, за якими параметрами буде скорочене військо і яких видів та родів військ поменшає.
Попередні спроби перейти на контрактну форму розбивалися через незабезпечення військових соціальними і фінансовими гарантіями. Контрактники отримують зарплатню в межах 1200 гривень. До того ж не дуже чітко гарантується житло. Якщо декларується перехід на контрактну службу, зарплата має бути не меншою, ніж в середньому по Україні. Утім, гасла можуть існувати в одному полі, а реальні справи — в іншому.
Питання скорочення української армії зараз є спірним. Одні вважають, що через наш нейтральний статус і позаблоковість армія має зберегти свою чисельність. Інші кажуть: який сенс від 200-тисячної армії, якщо вона небоєздатна?
Керівництво Генштабу, Міноборони і РНБО визнало, що стан армії критичний, і що вона не готова до виконання завдань у мирний час. Очевидно, збереження нинішньої чисельності за таких показників ніяким чином не сприяє боєздатності.
Коментарі
1