Середня зарплата українських учителів у серпні цього року становила 2542 грн. Про це повідомив Державний комітет статистики. Наші освітяни отримують втричі менше за польських колег і вдесятеро — за американських.
—?В усьому світі вчителі мають низькі зарплати, — розповідає Інна Совсун, 29 років, керівник освітніх програм Центру дослідження суспільства. — Проте у розвинених країнах вони належать до середнього класу, робота дозволяє їм нормально жити. Освіта — це сфера, що потребує найбільше державних видатків. У деяких країнах, що декларують свої прагнення стати розвиненими, — як Індонезія чи Ефіопія, — чверть бюджету йде на освіту. В Україні зараз — 20 відсотків.
Що заважає такому розподілу і в Україні?
—?Корупція. Якщо зупинити розкрадання на закупівлях, які незаконно роблять державні підприємства, можна забезпечити вчителів нормальною зарплатою. Досить висока корупція в самій освіті. Не тільки, коли учні чи студенти змушені платити хабарі викладачам, а на рівні управління. Наприклад, півроку тому Державна льотна академія в Кіровограді закупила харчування на 8,5 мільйона гривень, коли ринкові ціни втричі нижчі. На ремонтах і харчах крадуть найбільше.
Чи достатньо в нас учителів?
—?Забагато. В містах на одного припадає 10 учнів, у селах — шість і менше. В європейських країнах співвідношення — 1 до 15. Щоб підняти зарплати вчителям, треба скоротити їхню чисельність. Цю проблему створюють сільські школи. Є такі, де вчиться по 10 учнів.
Як рухатись далі?
—?Треба об'єднувати школи. Необхідна системна реформа освіти, а для цього має бути високий рівень довіри до міністерства. Людям потрібна впевненість, що їхніх дітей безпечно довезуть до школи у сусідньому селі й доставлять додому. Що в об'єднану школу наберуть кращих учителів, а не чиїхось родичів чи тих, хто дасть хабара. Кількість шкіл в Україні з року в рік скорочується й без того. У зв'язку зі зниженням народжуваності на одну припадає майже вдвічі менше учнів, ніж у 1990-х (1991?1992 роках навчалися 7 млн 132 тис. учнів, у 2012-2013-му — 4 млн 222 тис. — "ГПУ"). Із 2008 щороку закривають від 300 до 400 шкіл. Зараз про це стали говорити голосніше через недовіру до міністра Дмитра Табачника. Закриття школи, де нема й 10 учнів, сприймають як прояв політичної корупції з боку міністерства.
Як посилити вчительський склад професійно?
—?У Фінляндії поставили за мету зробити так, щоб учителям було цікаво працювати. І не лише матеріально. Вони стали самостійніші у виборі навчальних програм і підручників, методів проведення уроків. Їм не треба писати купу звітних паперів. Фіни повністю реформували систему підготовки вчителів. Вони не просто передають знання, а ще й досліджують свою роботу, поведінку та психологію учнів. Скасували державні перевірки шкіл. Замінили їх на систему консультацій із проблем, з якими стикається школа. Тепер у фінів дуже сильні вчительські колективи — на відміну від наших, де постійні чвари.
Для України це досяжна мета?
—?Ми до такого зможемо дійти років за 20. Але питання: яка наша мета? Треба дискутувати, обговорювати шкільні й загальноосвітні проблеми. Наші вчителі бояться цього. Бо у невеликих містах вони виглядають більш-менш забезпеченими, а в разі звільнення складно знайти роботу. Тому вчителі часом не наважуються висловити навіть свою громадянську позицію.
510 тисяч учителів працюють у школах України
Коментарі
32