"На Росію чекає міжнародний трибунал. Вся кремлівська брехня остаточно розбита. Правота України публічно підтверджена. Це буде один із найрезонансніших процесів в історії військових злочинів, — написав у "Фейсбуку" журналіст 41-річний Юрій Бутусов. — Керівництво РФ і вся держава визнані винними в найтяжчому злочині: у масовому вбивстві й тероризмі".
У нідерландському місті Бюннік міжнародна слідча група 24 травня підбила підсумки розслідування авіакатастрофи малайзійського боїнга на Донбасі. Підтвердили, що літак 17 липня 2014‑го збили з зенітно-ракетного комплексу "Бук" 53-ї бригади російської протиповітряної оборони. Загинули 298 пасажирів і членів екіпажу.
Супроводжували ракетний комплекс військові з Курська. Слідчі простежили їхній шлях із РФ до місця запуску. Відомі всі прізвища учасників злочину, але поки що їх не назвали. Прокуратура Нідерландів установила причетність до нього понад 100 російських громадян і місцевих бойовиків.
— Усі машини в конвої й ракета були частиною регулярних військ РФ. На тягачі, що перевозив бойову техніку, і на самому ракетному комплексі вдалося розрізнити бортовий номер, — заявив голова кримінального відділення поліції Нідерландів Вілберт Пауліссен.
Літак збили ракетою серії 9М38, повідомила керівник поліції Австралії Дженіфер Хурст:
— Частину ракети знайшли у вересні 2016-го. На оболонці є номер з кодом виробника. Це підприємство в Долгопрудному Московської області. Рік виробництва — 1986‑й. Вказаний серійний номер. Фрагменти цієї ракети знайшли в тілах жертв, уламках літака й на місці його падіння.
— Закликаємо РФ взяти на себе відповідальність і повною мірою співпрацювати для встановлення істини. Наступним можливим кроком є подання справи до міжнародного суду, — говорить міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок, 53 роки.
Київ використає результати розслідування у суді Організації Об'єднаних Націй, повідомила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль. Докази надішлють 12 червня.
Президент РФ Володимир Путін заявив: РФ не визнає їх, бо її не долучили до міжнародної групи, що провела слідство.
"Треба продовжувати юридичний наступ на Росію, — пише Юрій Бутусов.
— Москва може не визнавати результатів розслідування, брехати далі. Але ці дані ляжуть у судовий вирок. Після відповідних процедур його виконуватимуть суди по всьому світу. До відповідальності можуть притягнути й російських військових злочинців. Україна також може вимагати компенсацію матеріальних збитків від РФ".
— У Гаазі буде суд. Тих, хто збивав літак, вимагатимуть видати, але Росія відмовиться, — вважає журналіст 64-річний Матвій Ганапольський. — Захід почне нову хвилю санкцій. РФ відповість тим же. Стане ще більш радіоактивною, а Путін абсолютно нерукоподатним. Бо покриває вбивць.
Москва могла б визнати свою причетність до трагедії, покаятися, виплатити гігантські компенсації. Питання було б закрите. Але цього не станеться. Бо це зруйнує головний брехливий міф, що "настамнет".
— Судити можуть безпосередніх виконавців, але не Путіна. Нідерландська прокуратура ніколи не доведе, що наказ дав він, — каже директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця, 64 роки.
Коментарі