середа, 19 липня 2006 16:01

"Росіяни не такі мобільні, як українці"

  Гжегож Громадський: ”У поляків є велике бажання якнайшвидше бачити Україну членом ЄС”
Гжегож Громадський: ”У поляків є велике бажання якнайшвидше бачити Україну членом ЄС”

Експерт польської фундації Стефана Баторія Гжегож Громадський, 43 роки, прогнозує, що безвізовий режим з ЄС Україна отримає за десять років.


Що буде з полегшеним зараз візовим режимом між Україною та Польщею після приєднання її наступного року до Шенгенського візового простору?

— На жаль, двосторонні договори втратять чинність. Це серйозна проблема в наших відносинах. Польщі потрібно бути обережною. З одного боку, ми не хочемо руйнувати добрі відносини з Україною. З іншого ж, при вступі до Шенгену Польща має поводити себе так само, як і інші члени цієї зони. А вони ставляться до України менш ліберально.

Відомо, що в Шенгенській зоні бояться напливу трудових мігрантів з України.

— Справді, такий страх існує. Але водночас українці важливі для розвитку економіки цих країн. Сотні тисяч ваших людей займають ті робочі місця, від яких відмовляються місцеві жителі.

Стосовно Польщі, то наші люди також нелегально працюють у Західній Європі. І там у них такий самий статус, як і в українців у нас. Теж може бути непрестижна робота і маленька зарплата.

Українці часто обманюють консульських працівників

Паралелі можна продовжити. Українці часто обманюють консульських працівників. Їдуть ніби як туристи, а залишаються працювати. Те саме було й з поляками. Вони нелегально працювали у Франції, Німеччині. Про це всі знали, та закривали на це очі. Так що ми ситуацію розуміємо. Ніяких антиукраїнських настроїв у Польщі в цьому сенсі немає.

Чи є поширеним упереджене ставлення працівників польських консульств до українців?

— Думаю, людей з таким ставленням одиниці. У поляків є велике бажання якнайшвидше бачити Україну членом ЄС. Тому й візову політику Польща намагатиметься зробити максимально відкритою.

Кажуть, що до росіян у наданні віз європейці ставляться більш об"єктивно?

— Важко сказати. Свою роль грає політичний фактор. Жителі країн — членів ЄС прагнуть мати добрі відносини з Росією. З нею ЄС уже уклав угоду про спрощення візового режиму. З Україною — ні. ЄС офіційно заявив, що з Росією в перспективі буде безвізовий режим. Щодо України такого досі не прозвучало.

Але росіяни не їздять до Західної Європи так часто, як українці. В Росії проживає окрема група дуже багатих людей, які можуть дозволити собі поїхати коли завгодно до будь-якої частини світу. Та вони більш "тепличні". Не такі мобільні, як українська нація. Наприклад, з Тернопільської області українці їдуть до Іспанії, Португалії, Польщі. Хоча й не мають великих грошей.

ЄС вимагає від України договору про реадмісію, який би уможливлював повернення додому наших нелегалів...

— Це нагадує мені початок 90-х років. У той час Угорщина, Словаччина та Польща вели переговори з країнами Шенгену щодо безвізового режиму. Тоді для нас також постало питання про реадмісію. Проте ціною цього був реальний безвізовий режим. В України ж зараз такої ціни немає. На переговорах про спрощення візового режиму мова йде про те, щоб Шенгенську візу без проблем могли отримати лише п"ять відсотків українських громадян. Окремі їх категорії.

Коли ж буде безвізовий режим між Україною та ЄС?

— Років за десять. Рішучі противники цього серед країн — старих членів ЄС — це Німеччина, Австрія і Франція. У тамтешніх суспільств дуже упереджений погляд на міграційні процеси.

Але головні проблеми — в самій Україні. Коли вона розбереться зі своїми внутрішніми негараздами, тоді зможе сказати: "Ми — нормальна європейська країна. У нас усе добре, і ми заслуговуємо на безвізовий режим."

Зараз ви читаєте новину «"Росіяни не такі мобільні, як українці"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути