28 листопада у австрійському Відні відбулися двосторонні газові переговори між Росією та Україною.
"Обговорили умови транзиту газу в Європу від 2020 року, перспективи прямої купівлі російського палива для споживачів України", — повідомляє Міністерство енергетики РФ.
Зустріч відбулася у рамках підготовки до підписання договору про транспортування газу через Україну, йдеться в повідомленні на сайті Міністерства енергетики та захисту довкілля. Про прямі поставки російського газу Україні — жодної згадки. Раніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук запевнив, що переговори на цю тему з Москвою не ведуться.
На зустрічі були міністри енергетики РФ і України Олександр Новак та Олексій Оржель, керівники Газпрому й Нафтогазу.
Чинний транзитний контракт уклали 2009-го на 10 років. Його дія завершується 1 січня. РФ прагне максимально скоротити транзит свого газу через українську територію. Для цього будує "Північний потік-2" — газопровід у Німеччину в обхід України. Київ домагається нового контракту на 10 років. Росія наполягає, щоб Україна почала купувати газ у неї. Чотири роки отримуємо його з Європи.
— Перемовини продовжуватимуться і в двосторонньому, і в тристоронньому форматі з ЄС, — каже політолог 66-річний Віктор Небоженко.
— Путін шантажує Україну та президента Зеленського. Мовляв, не підпише жодних угод, у тому числі по Донбасу, поки Київ не відмовиться від $2,8 млрд компенсації за недопоставлений газ для транзиту за рішенням Стокгольмського арбітражу. Для РФ надзвичайно важлива відмова України від цього успіху. Бо за невиплату їй загрожує штраф до $12 млрд.
— За допомогою газу Росія корумпує демократичні еліти України та європейських держав. Монопольний вплив РФ на будь-яку сферу суспільного життя дає додаткові важелі тиску та шантажу, — запевняє політолог Михайло Басараб, 42 роки. — Класичним прикладом є Харківські угоди (2010-го продовжили перебування Чорноморського флоту РФ у Криму до 2042 року в обмін на знижку на газ. — ГПУ). Зеленський має виконувати передвиборчі обіцянки. Для цього потрібен ресурс. Дешевий російський газ може стати парадним входом для РФ в Україну. Вкотре дасть Москві можливість впливати на політику України та підривати суверенітет.
Коментарі