Капітан першого рангу у відставці заступник голови Всеукраїнського об"єднання ветеранів 62-річний Євген Лупаков розповідає про небезпеки, які створює перебування Чорноморського флоту в Україні.
— Тепер на території нашої держави — близько чотирьох тисяч військовослужбовців Чорноморського флоту, зокрема спецпідрозділи розвідки, диверсійних операцій, пропаганди, контрпропаганди й агітації, морської піхоти. Плюс 300 тисяч громадян України, які мають, порушуючи чинне законодавство, і російські паспорти. Тобто вони є громадянами Росії. За таких умов Чорноморський флот — реальна загроза існуванню України як держави. Нещодавно прийнятий у Росії закон про використання збройних сил за кордоном, у тому числі із застосуванням ядерної зброї, дає всі підстави стверджувати про цю небезпеку.
Чим небезпечні арсенали зброї Чорноморського флоту?
— Небезпека, передусім, для довкілля. В арсеналах зберігають зброю ще з 1905 року. І за часів СРСР, і зараз її не встигають знищувати. У Криму залишилися чималі запаси рідкого палива типу "самін". Чорноморці навіть намагалися використовувати його як добавку до пального для машин. Україна в 1990-х це заборонила, бо моряки труїлися. Але це паливо залишилося, Росія його не вивозить. Є також чимало складів хімічних речовин. Це значно небезпечніше, аніж купи сільськогосподарської отрути на полях. У радянські часи чимало одиниць хімічної зброї затопили в Чорному морі. Невідомо, чим це нам відгукнеться. На Балтиці вже почалися проблеми з отруєнням від таких затоплень.
Чи можуть бути на озброєнні Чорноморського флоту ядерні боєголовки?
— А хто може стверджувати, що їх немає? Потенційні носії ядерної зброї — крейсер "Москва", сторожові кораблі "Пытливый", "Ладный" і "Сметливый". Росіяни замінили літаки Су-17 на Су-29, які здатні нести ядерну зброю. Ніхто не контролює, куди вони вилітають і що привозять на своїх бортах. Так само невідомо, куди ходять кораблі, що вивозять з України і що завозять. Це чорна діра в нашому кордоні, яка ніким не контролюється.
Скільки має платити Росія за перебування Чорноморського флоту?
— За міжнародними стандартами — близько 3 мільярдів доларів щороку. Це ті кошти, яких так бракує в держбюджеті на утримання наших збройних сил.
Невідомо, куди ходять кораблі, що вивозять з України, і що завозять. Це чорна діра в нашому кордоні
Фактично ми утримуємо іноземне окупаційне військо. Російські військовослужбовці і члени їхніх родин користуються всіма правами і пільгами громадян України. Лікуються за рахунок нашого державного бюджету. Їхні діти перебувають у наших дитячих садках і школах. Росія повністю припинила виплачувати будь-які компенсації за це.
Чи вистачить року, щоб вивести російський флот у Севастополі, коли закінчиться термін угоди?
— Однозначно ні. Сьогоднішній уряд, порушуючи угоду щодо базування флоту Російської Федерації, дозволяє Москві замінювати кораблі, літаки, завозити нову зброю і не завжди вивозити стару. Якби цього не робили, то до 2017 року більшість кораблів Чорноморського флоту через зношеність порізали б на брухт. Коли сплив термін перебування російських військ на території Грузії, Москва заявила, що для їх виведення потрібно років 10. Але грузини — монолітна нація, викинули росіян. Це відгукнулося для них війною.
Кремль категорично відмовляється говорити з Києвом про графік виведення частин ЧФ. Тому 2017-й для нас буде критичним. Тоді це військо взагалі стане безконтрольним і відкрито окупаційним. Тепер вони ще говорять про якусь оренду, хоча жодного договору про це немає. Є тільки угода про статус та умови перебування флоту. А тоді ні про що з нами не говоритимуть.
Кажуть, Росія не платить за оренду, бо діє взаємозалік за якісь борги?
— Ці нібито борги за нафту й газ наробив Ігор Бакай. (При президентові Кучмі він очолював "Нафтогаз" та Державне управління справами. — "ГПУ"). Ту суму розділили на 20 років і вийшло начебто по 97,75 мільйона доларів на рік. Ці гроші просто списуються з України як погашення отого віртуального боргу перед Росією. Фактичних грошей за перебування Чорноморського флоту на території України в наш держбюджет не надходить. Але навіть ця цифра взята зі стелі. І от Бакай тепер у Росії, а Україна розхльобується за те, що він украв.
Як позначиться на Севастополі виведення флоту?
— Великих проблем не буде. По-перше, економічна криза вдарила і по Росії, тому вона вдвічі скоротила кількість робочих місць на флоті. По-друге, частка податкових надходжень у бюджет міста від Чорноморського флоту зменшилася з 25 до 15 відсотків.
Росіяни лякають севастопольців: якщо ми підемо, ви не матимете роботи. Але це не так. Там понад 170 причальних стінок. Севастополь можна зробити величезним торговельним і туристичним портом, розвивати наш риболовецький флот. І люди матимуть більше роботи і кращу зарплату.
Коментарі
11