13 січня з Казахстану почали виводити війська Організації договору про колективну безпеку. Вивід підтвердив і генсек організації, представник Білорусі, Олександр Зась. В операції задіяли понад 2 тис. миротворців і майже 250 одиниць техніки, повідомив Зась. У всіх регіонах, за винятком Алмати, Алматинської та Жамбильської областей, завершили антитерористичну операцію.
6 січня Москва та підконтрольні їй союзники ввели війська в Казахстан для придушення акцій протесту, що спалахнули 2 січня через підвищення цін на газ. Допомоги попросив президент Казахстану 68‑річний Касим-Жомарт Токаєв.
До ОДКБ входять Росія, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан. Ключову роль грає РФ, її військові становлять левову частку контингенту, спрямованого в Казахстан.
Під час заворушень і зачисток загинули 206 активістів і мирних жителів та 19 силовиків. 4,5 тис. осіб травмовані, 10 тис. затримали, за даними місцевої генпрокуратури.
— Путін і Токаєв скористалися народним повстанням для державного перевороту на користь чинного президента країни. До того він не мав усієї повноти влади, — говорить публіцист 54‑річний Віталій ПОРТНИКОВ на ютюб-каналі.
— Фактичним главою держави залишався її перший президент Нурсултан Назарбаєв. На початку повстання Токаєв переконався, що вище керівництво силових структур залишається вірним Назарбаєву. Захотів позбутися опіки попередника й зачистити керівництво силових структур.
— РФ повністю не виведе війська, — каже дипломат 51‑річний Валерій Чалий для видання "Радіо Свобода". — Москва лише продемонструє виведення. Частина російських підрозділів залишиться для охорони стратегічних об'єктів.
— Скільки російських військових залишилося в Казахстані? Офіційно туди прилетіли 90 літаків з солдатами, а вилетіли 17, — говорить політолог Віктор Таран, 44 роки. — Є версія, що Росія планує відновити свої військові бази в Казахстані. Але там і так є її спецслужби. Частину зусиль РФ спрямує на Казахстан. Чи доведеться їй через це зменшити тиск на Україну? Ні. Москва активно перекидає з Далекого Сходу нові військові з'єднання. Зокрема "Іскандери" (балістичні оперативно-тактичні ракетні комплекси класу земля–земля. — ГПУ), щоб компенсувати сили, які перебувають у Казахстані.
Росія може застосовувати проти пострадянських країн військові сили ОДКБ — для придушення масових протестів. І в Білорусі, і в Казахстані повстання були без лідерів і політичних партій — обидва закінчилися провалом і придушенням.
Коментарі