Останній візит президента Віктора Януковича до Москви, де планували підписати нову угоду про закупівлю газу, закінчився нічим. А російський "Газпром" почав вимагати від Києва законодавчо закріпити можливість оренди української газотранспортної системи. Тільки так ціна на газ може знизитися до $260 за тис. кубометрів (зараз вона — $416 за тис. кубометрів. — "ГПУ").
— Нічого дивного у вимозі росіян нема. Вони хочуть гарантій діяльності у консорціумі. Україні гарантії теж потрібні, — вважає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, 32 роки. — Зараз обидві сторони шукають, як юридично оформити співпрацю в рамках консорціуму.
За теперішнім законодавством українську ГТС не можна приватизувати чи навіть здати в оренду. Москві ж вигідно перетворити українську "трубу" на акціонерне товариство. Після цього вона могла б придбати частину акцій і стати співвласником ГТС. Але тоді Україна ризикує: може повторитися білоруський сценарій. На певному етапі Мінськ змушений був віддати у власність Москві усю свою "трубу".
Крім того, невідомо, як довго росіяни продаватимуть нам газ за нижчою ціною. Досвід тієї ж Білорусі показав, що це може тривати лише кілька років.
Європейська участь у консорціумі врівноважила б апетити Росії. Коли ми приєднувались до Європейського енергетичного співтовариства, там обіцяли підтримати нас у переговорах із "Газпромом". Проте не допомогли, коли ми просили Росію знизити ціну на газ. Лише слідкували, чи виконуємо їхні вимоги, чи приводимо своє законодавство у відповідність із європейським. 2009-го Євросоюз підписав з Україною меморандум про готовність узяти участь у модернізації нашої ГТС, обіцяв виділити 2,5 мільярда доларів. Однак грошей досі немає.
Наша влада зараз поводиться дуже обережно. Не готова просто так віддати ГТС в оренду. Тому переговори й тривають так довго.
Коментарі
11