Українсько-російська газова інтрига триває. До кінця року залишається три тижні. Ціна, за якою Україна купуватиме російський газ, досі невідома. "Газпром" вимагає, щоб ми платили по $160 за тисячу кубів. У Києві не розуміють, чому саме стільки.
— "Газпром" — це державна компанія. Отож фактично всі угоди про постачання газу до тієї чи іншої країни є міждержавними, — каже економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олексій Блінов, 23 роки. — А їхній зміст відображає не так ринкові механізми ціноутворення, як результати політико-дипломатичних переговорів. Питання цін на російський газ — це аж ніяк не питання попиту і пропозиції.
На переговори щодо ціни на газ, за словами експерта, може впливати купівельна спроможність держави. А також її здатність задіяти альтернативні джерела постачання газу в разі, якщо "Газпром" виставить надто високі ціни. Присутня й чиста політика.
Питання цін на російський газ —
це не питання попиту
і пропозиції
— У нас щоразу наприкінці року постає питання ціни російського газу, і завжди є політичний тиск, — додає Олексій Блінов. — Ось і зараз ми також не знаємо, про що йдеться на переговорах. Може, Україні висувають якісь пропозиції чи претензії, взагалі не пов"язані з газом.
50-річний директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін теж не розуміє економічних обґрунтувань ціни $160.
— Звісно, такої ціни, як 50 доларів за тисячу кубів, у Європі немає, — каже він. — І за перший квартал цього року російський газ подорожчав там на 30 відсотків. Але різні країни купують його за різними цінами. Що далі на Захід, то дорожче. А ми ж ближче до Росії, ніж, наприклад, Польща...
Відстань, за словами Володимира Саприкіна, — лише один з економічних чинників обрахування ціни газу.
— Зазвичай в угодах ціну на газ прив"язують до ціни на нафту, — пояснює він. — Або ж похідних від неї: наприклад, на мазут. Отож ціна на нафту — головний фактор зростання цін на газ. Саме тому російський газ дорожчав на початку року. Але зараз інша ситуація. Вже понад місяць ціна нафти падає.
Зазвичай ціну на газ прив"язують до ціни на нафту
— "Газпром" розказує, що вираховує 160 доларів методом мінусування, — переповідає Олексій Блінов. — Вони нібито беруть за базову ціну на кінці труби — в Німеччині. І віднімають вартість транспортування. Але ж ми не можемо перевірити, наскільки реальні ці обрахунки.
На сьогодні в українсько-російських переговорах — клінч. Київ мертвою хваткою вчепився в $50, що реальною ціною в кожному разі сьогодні не є. Москва відверто шантажує такою ж нереальною — $160 — і обіцяє в разі непоступливості України підвищити її ще. Ознак компромісу поки що не видно.
Коментарі