26 травня Литва обрала нового президента. 67% голосів у другому турі виборів набрав позапартійний економіст і банкір 55-річний Ґітанас Науседа. Його опонентка — екс-міністр фінансів Інгріда Шимоніте здобула 33%.
Ґітанас Науседа на посаді замінить 63-річну Далю Грібаускайте, яка керувала країною два терміни з 2009 року. До президентської кампанії працював головним економістом скандинавського "СЕБ Банку" у Литві. 2004–2009-го був радником президента Валдаса Адамкуса. Під час кампанії обіцяв пенсійну реформу, зміцнення середнього класу, боротьбу з соціальною нерівністю. Казав, що не відвідає Москву, доки РФ не поверне Україні анексований Крим та не припинить військові дії на Донбасі: "Політика щодо Росії не зміниться. Навряд чи можливо підтримувати теплі відносини з країною, яка є агресором".
Литва — парламентська республіка. Головна функція президента — зовнішня політика.
— Даля Грібаускайте сформувала потужний антиросійський порядок денний у Литві. Новий президент діятиме у його межах, — говорить експерт із міжнародних відносин Григорій Перепелиця, 65 років.
— Вона була ідеальним президентом для європейської країни. Відстоювала національні інтереси Литви та європейські цінності. Їй зараз пророкують посаду голови Європейської Ради (до органа входять глави держав та урядів країн — членів Євросоюзу. Проводить щонайменше двічі на півроку засідання — саміти ЄС. — ГПУ). Вона чудово розпізнає виклики, що постають перед демократичними цінностями і Євросоюзом. Західні політики втратили відчуття загрози. Вважають, жорсткі проблеми зникли з Холодною війною. Але Росія досі проводить агресивну імперську політику.
Литва — союзник України у війні. Делегувала радників, допомагала військово. Постійно підтримує проукраїнські ініціативи у всіх міжнародних організаціях. Була першою державою, що впровадила антиросійські санкції після того, як РФ захопила наших моряків у Керченській протоці.
Коментарі