Кожної осені в нас прокидається страх перед холодними оселями. Ось і тепер: Росія погрожує підняти ціни на газ мало не вчетверо. В Україні дискусія: одні кажуть, що треба вмовляти Москву, інші — грюкнути дверима. Може, варто померзнути, втерши носа Росії?
Юрій РИБЧИНСЬКИЙ, 60 років, поет:
"З сусідами треба домовлятися"
— Думаю, що з сусідами треба домовлятися. За 14 років ми не спромоглися знайти інших продавців газу, тож зараз альтернативи немає. Навесні вибори, і якщо будуть негаразди з газом, то це відгукнеться. А домовляючись із Росією, ми не продаємо своє сумління. Просто підтримуємо нормальні партнерські відносини. У чомусь вони можуть уступити нам,
у чомусь — ми їм.
Олена ЗВАРИЧ, 37 років, журналістка:
"Україна може піти на геополітичні поступки"
— Усе одно доведеться платити Росії за світовими цінами. Якщо не сьогодні, то згодом. Поки росіяни не збудували балтійський трубопровід, у нас завжди є козирна карта — наші газотранспортні жили. Відповідно, треба торгуватися.
Але боюся, що Україна під час цих торгів може піти на якісь геополітичні поступки.
Олесь ГУДИМА, 55 років, політик:
"Росія думає, що українці злякаються"
— Коли Кремль чогось хоче, то посилає людей із "Газпрому". Вони приїздять і лякають нас заявами про підвищення цін. Українці починають метушитися, робити багато дурниць. Та ми ж маємо міжурядову угоду до 2012 року! Росія розуміє, що ми — головний транзитник її газу. Вона не має права ставити світових цін, це порушення міжурядових угод. Але блефує. Думає, що українці злякаються й самі кинуться в обійми. Однак на 2006 рік газу в нас достатньо, жодних загроз немає.
Ігор КОЛІСНИК, 28 років, юрист:
"Якщо й буде підвищення цін, це не катастрофа"
— Перехід на розрахунок із Росією за світовими цінами неминучий. І що швидше це станеться, то краще.
Тоді послабиться політико-економічна залежність від Москви. Бо нині всі двосторонні питання впираються у газовий вентиль.
Якщо й буде підвищення цін, це не катастрофа. Зараз пересічний споживач платить за газ 4 гривні, а доведеться 20.
Юлія МІЩЕНКО, 32 роки, співачка:
"Треба брати приклад з балтійських країн"
— У нас кожного року несподівано приходить зима й так само несподівано лякає нас Росія. Треба робити висновки.
Газ — не єдиний спосіб опалення, та й запаси його не безкінечні. Є інші джерела енергії. Балтійські країни використовують атомну енергетику. Вони теж сусіди Росії, однак уникають паніки та політичного тиску.
Коментарі