Міжнародний валютний фонд рекомендує підвищити вартість газу і тепла для населення України на 20%. Подорожчання блакитного палива має стати стимулом для зростання енергоефективності.
— Не можна купувати газ дорого, а продавати дешево, — говорить президент "Енергетичної асоціації України" Василь Котко, 65 років. — Тому подорожчання газу не уникнути.
Собівартість українського газу невисока. Але це тільки видобування. Для розробки нових родовищ та експлуатації інфраструктури потрібні величезні гроші. Менш як 25 доларів (200 грн. — "ГПУ") за 100 кубів газ не може коштувати. Якщо українці платитимуть менше — у нас не розвиватиметься власний видобуток. Що ми і спостерігаємо 20 років. У підсумку наша хімічна промисловість може стати неконкурентоздатною.
Суттєве зростання ціни викличе обурення у населення. Тому найближчим часом влада не піде на різке підвищення тарифів. Але економіку не обдуриш. Міндобрива та іншу хімію почнуть завозити з-за кордону, бо це дешевше. Наші заводи зупиняться. Це більше позначиться на дисбалансі експорту й імпорту на користь закордонних товарів. Гривня знеціниться. Купівельна спроможність населення впаде. Наша неконкурентоздатність обернеться загальним зубожінням.
Чи зменшиться споживання газу в разі його подорожчання? Гадаю, що так. За Радянського Союзу, коли щось будувалося, то цегла, деревина, металобрухт валялися скрізь. Їх і задарма не брали. Все коштувало копійки. У часи ринкової економіки все змінилося. Спробуйте зараз на будівництві знайти зайву цеглину — не вийде. Ціна робить своє діло. Так само і з газом. Чому в Італії чи Німеччині використовують для опалення брикети з відходів, а у нас ні? У нас більш як 10 підприємств виробляють ці брикети. Але все йде на експорт, бо газом опалювати будинки дешевше. Із газом ніяких турбот, а з брикетами потрібно займатися раз на добу — морока. Коли опалювати брикетами буде вигідніше, люди переходитимуть на них. І не треба буде вмовляти, розказувати про ефективність чи енергозалежність країни.
Коментарі