Після того як Юлія Тимошенко оголосила голодування, президенти 14 європейських країн відмовилися приїжджати до України на Ялтинський саміт. Дехто з них прямо пояснив відмову ув'язненням екс-прем'єра.
— Справа Тимошенко стала дуже тісно пов'язаною з демократичним іміджем України, з економічною підтримкою Заходу, з кредитами Міжнародного валютного фонду, — говорить політолог 59-річний Віктор Небоженко. — 14 президентів Європи висловили солідарність із нею, а не з президентом Віктором Януковичем. Тимошенко не очікувала такої реакції, коли оголошувала голодування. Тут збіглися в часі проведення Євро, саміт у Ялті та феодалізм, який почав формувати в Україні Янукович. Європейці не пробачають такої політики. Свого часу через це вони дуже жорстко ставилися до Албанії, Косова, Румунії та Болгарії. У Європі вже років 100 не працює принцип — переможець отримує все, аж до життя переможених. А у нас вибори перетворилися на холодну громадянську війну, й переможений обов'язково має бути знищений.
Чого особисто для себе добилася Тимошенко?
— Уваги. Тепер у неї є один лікар із Німеччини, згодом з'являться й інші. З в'язниці вона вже виїхала. Потім потрапить до іншої лікарні. Можливо, у Києві. А вже потім літак Червоного Хреста переправить її до Швейцарії, якщо вона погодиться. Під тиском обставин Тимошенко можуть звільнити.
Що ще, крім голодування, є в арсеналі екс-глави уряду?
— Важко сказати, але то був дуже сильний хід. Хоча й ризикований, бо голодувати у в'язниці — пряма дорога до смерті.
Яких збитків зазнала Україна внаслідок акції Тимошенко та бойкоту Ялтинського саміту?
— Нові гроші до нас не прийдуть. У Європі знизили індекс інвестиційної привабливості України. Якщо президент якоїсь країни відмовився їхати до нас, значить, її бізнесмени не можуть розраховувати на захист своєї держави. Тобто у них з'являються величезні ризики у торгівлі з нами. У разі неприємностей їм скажуть: "Ми вас попереджали, що з українцями не можна мати справу". Тому інвестиції колосально знизяться. І нашим бізнесменам буде значно важче працювати з європейськими партнерами.
Коментарі
109