70% росіян позитивно оцінюють роль Йосипа Сталіна в історії країни. 46% готові виправдати репресії його епохи. Поважає радянського вождя 41% опитаних. Тільки 14% відчувають до нього роздратування, страх або відразу. Такі результати березневого опитування російського "Левада-центру". Рівень позитивного ставлення до Сталіна найвищий за всі роки досліджень.
– Люди, які виросли на радянських і російських підручниках історії, з іменем Сталіна згадують перемогу в Другій світовій війні та міф про великий Радянський Союз. Це результат пропагандистських зусиль із "відбілювання" диктатора. 2017 року 20 відсотків росіян визнали, що практично нічого не знають про репресії. 2012-го таких було 12 відсотків, – говорить російський політолог Іван Преображенський, 37 років, виданню "Дойче веле".
– Зростання популярності радянського диктатора збігається зі зниженням рейтингів чинного президента РФ Володимира Путіна. Росіяни слабо вірять, що країна рухається у правильному напрямку. Шукають управу на владу. Того, хто як не допоміг їм, то хоч би покарав чиновників, які розперезалися. Такого керівника знаходять в особі Сталіна. Він твердо, хоч і помилково, асоціюється в масовій свідомості з порядком, якого нині не вистачає.
Головна тенденція – зростання байдужості до фігури Сталіна серед молоді. Якщо "старші товариші" провалилися в болото застою і не мають надії на гідне майбутнє, то молодь не втратила мрію. Потяг до вусатого генералісимуса – явище тимчасове. Щойно для росіян відкриється "вікно можливостей", з'явиться образ бажаного майбутнього, Сталіна повернуть до підручника історії.
Питання тільки в тому, яким може бути це бажане майбутнє у тих, хто не знає проблем минулого своєї країни. У пошуках справедливості й порядку легко наступити на ті ж граблі. Народити новий тоталітаризм – з інтернетом, соціальними мережами, але без людяності, яку посилено витравлюють із суспільства.
Коментарі