Гривня цього тижня різко подешевшала відносно долара та євро. Зокрема, курс американської валюти знову перетнув позначку 8 грн, чого не було вже досить довго. То яким буде курс долара?
Віталій Кравчук, 25 років, старший дослідник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:
— Долар поступово зростає вже кілька тижнів, але це тимчасово. Річ у тім, що доволі легко порушити баланс курсу валют. Достатньо збільшити пропозицію гривні або стимулювати попит на долар. Тож складно визначити, що тут більше проявляється — спекуляції чи об"єктивні тенденції. Основними чинниками зростання долара стали збільшення пропозиції гривні й очікування її послаблення на осінь, а також дії гравців на ринку. Фундаментальних факторів падіння національної валюти я не бачу. Є сенс очікувати її зміцнення.
Борис Кушнірук, 43 роки, економіст:
— Передбачити курс долара можна у прогнозованій країні, де уряд і Нацбанк проводять прозору й зрозумілу політику. А в нас їхні дії непередбачувані. Тож вони можуть як утримати курс долара, так і підняти його до 9–10 гривень, звалюючи провину за це один на одного. Або підняти, а потім опустити. Усе залежатиме від їхніх інтересів і бажань. Нинішнє зростання курсу пов"язано насамперед із психологічним фактором. Коли людям щодня кажуть, що восени буде нова хвиля кризи, то це починає діяти. А економічним чинником є безконтрольне друкування Нацбанком грошей на потреби Кабміну. У свою чергу уряд бездумно їх витрачає, не проводячи жодних реформ. Це призводить до знецінення національної валюти. До того ж усі знають про зростаючі проблеми "Нафтогазу" й комерційних банків і починають скуповувати валюту вже тепер.
Ярослав Жаліло, 37 років, директор Центру антикризових досліджень:
— Ми не маємо статистики по зовнішній торгівлі, але внутрішніх чинників знецінення гривні два. По-перше, українським банкам потрібна валюта, щоб погашати перед іноземними партнерами взяті в минулі роки кредити. Якраз на ці дні прийшлася чергова партія виплат. По-друге, очікуючи позитивного рішення Міжнародного валютного фонду щодо чергового траншу кредиту, Нацбанк послабив регулювання на ринку, менше виходив на торги з доларовими інтервенціями для збалансування курсу. Якщо він діятиме активніше, то долар повернеться на місце.
Коментарі