Після Майдану здавалося, що більшість українців навчилися не вірити порожнім гаслам і обіцянкам. Іншими словами — популізму. Але на нинішніх парламентських виборах переміг саме він.
Разом Партія регіонів і Блок Юлії Тимошенко набрали більш ніж половину голосів. Обидві політичні сили щедро роздавали радикальні обіцянки. "Регіонали" клялися, що запровадять російську як другу державну мову та забезпечать повноцінну участь України в Єдиному економічному просторі з Росією, Білоруссю та Казахстаном. А також федералізують Україну. Тимошенко запевняла, що скасує газові угоди з Росією.
І те й інше зробити в реальному житті неможливо.
Янукович розумів: другої державної мови не буде
Скажімо, для запровадження другої державної мови потрібно змінити Конституцію. А для цього треба контролювати у Верховній Раді не менше 300 голосів. Зараз Партія регіонів не має союзників з мовного питання навіть для створення простої більшості у парламенті, не кажучи вже про конституційну. Комуністи ледь переповзли тривідсотковий бар"єр, а Вітренко до нього так і не дотяглася. Ці результати були цілком прогнозованими. Отож Янукович із соратниками чудово розуміли, що ніякої другої державної мови їм запровадити не вдасться. Але щедро обіцяли зробити це.
Те ж саме стосується Юлії Тимошенко. Взяти хоча б обіцянки скасувати газові угоди з Росією. Якщо вона тепер стане прем"єром, цікаво буде подивитися, як колишня "газова принцеса" їх відмінятиме. Очевидно, що вона навіть не намагатиметься цього робити. Максимум, чим може обмежитися Юлія Володимирівна, — заявами про шкідливість угод для України і про те, що винних у цьому їй не дають покарати. От і все.
Прекрасно знали політики і про те, що майбутня більшість у Верховній Раді, а відтак і уряд, формуватиметься на основі парламентської коаліції. Під час переговорів кожна з її потенційних сторін муситиме чимось поступитися. І коли Тимошенко говорила про скасування газової угоди чи реприватизацію і водночас про "помаранчеву" коаліцію, то сильно лукавила. Бо поєднати це неможливо в принципі. "Наша Україна" не піде на ці умови БЮТ. Так само коаліція Партії регіонів з "Нашою Україною" не відбудеться без відмови "регіоналів" від намірів щодо російської мови і ЄЕП, а з боку "нашоукраїнців" — від ідеї членства в НАТО.
Скасування газових угод і "помаранчева" коаліція —
речі несумісні
Отож тепер куплені популістськими обіцянками виборці спостерігатимуть, як вони виконуватимуться, тобто не виконуватимуться. Зате знову лунатимуть звинувачення на адресу політичних опонентів, що це вони заважають ощасливити український народ.
Можливо, остання виборча кампанія, яка так набридла кожному з нас, переконає людей і на сході, й на заході країни: що радикальніше обіцянка, то менше шансів на її здійснення. І в майбутньому парламенті, через п"ять років, популісти вже не будуть у більшості.
Коментарі