Президента Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда-Україна" 45-річну Катерину Левченко називають найімовірнішим кандидатом від опозиції на посаду уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Вона була народним депутатом від "Нашої України" у минулому скликанні.
— Ситуація з правами людини в Україні сьогодні погіршується в усіх сферах. Головним їх порушником є держава та її фіскальні і силові органи, — каже Катерина Левченко. – Омбудсмен має дослідити, в яких сферах і як порушуються права українців. Йдеться не тільки про правозастосування, а й нормативні акти, які видає держава. Потрібно аналізувати закони, які приймає парламент: наскільки вони сприяють дотриманню чи порушенню прав людей. Важливо також налагодити співпрацю з правозахисним товариством, яке є в Україні. Треба розбудувати систему моніторингу, яка охоплювала б не лише діяльність центральних органів влади, а й регіональних.
Омбудсмен має тримати на контролі всі резонансні справи — як політичні, так і кримінальні. Але важливіше відстежувати ті справи, які стосуються не лише невиконання рішень судів чи катувань у міліції, а й системних порушень прав людини — невиплат зарплат, допомог, пенсій. Через зміну нормативних актів чорнобильцям різко урізали пенсії. Тепер їх розмір визначає Кабмін, а не закон. Це грубе порушення прав людей.
Також важливим є питання насильства у сім'ї — щодо жінок та дітей. На міжнародному рівні воно прирівняне до катування. Українська держава адекватних кроків із захисту жінок від насильства не здійснює. Широкий розголос отримала справа зі зґвалтуванням дівчини в Миколаєві. Але стосовно жінок щодня трапляються тисячі сексуальних насильств.
Уповноважений з прав людини має встановити контакт з експертним середовищем та громадськими організаціями, проводити публічні консультації з громадськістю. Треба відкрити представництво омбудсмена в кожному регіоні України, оновити сайт і зробити доступнішою інформацію про діяльність уповноваженого та його представників.
Коментарі