Майданчик Чиказької біржі для торгівлі зерном планують відкрити в Україні. Це великий позитив, особливо для невеликих господарств, вважає експерт Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа, 36 років.
— Раніше для дрібних фермерів торгівля на біржі Чикаго була чимось подібним до польоту на Марс. Існували об'єктивні перепони — складність відкриття валютних рахунків за кордоном, оподаткування тощо. Тепер це все можна буде робити вдома. Це наблизить покупців до безпосередніх виробників. Але уряд має подбати про хорошу інформаційну кампанію. Біржу варто наблизити не лише фізично, але й ментально.
Які в нас врожаї цього року?
— Зерна — близько 46 мільйонів тонн. Торік було понад 56 мільйонів. Цього року склалися дуже жорсткі погодні умови. Багато вимерзло. Згодом посохло. Зниження на 10 мільйонів тонн не критичне.
Може бути дефіцит зерна?
— В Україні його не відчують, бо наше внутрішнє споживання — 25-27 мільйонів тонн. Але трохи зменшиться експорт. Частково втратимо валютні надходження до бюджету. В кожному разі — не катастрофічно.
Що продаватимемо за кордон?
— Уже досить активно експортуємо кукурудзу, бо ця культура вродила. Очікуємо 20-21 мільйон тонн. Це буде другий рекордний показник за роки незалежності. Можемо вийти на новий рівень у експорті кукурудзи — щонайменше 15 мільйонів на рік. Це робить Україну серйозним гравцем на світовому ринку.
Цьогоріч збільшились на 35 відсотків продажі за кордон українського зерна. З чим це пов'язано?
— Із минулорічним рекордним врожаєм як зернових, так і олійних культур. Отримали великі надходження від продажу зерна, ріпаку, сої, олії. Наступного року експорт може дещо скоротитися.
Коментарі