Головний інженер Канівської гідроелектростанції 58-річний Володимир Пшеничний припускає, що цьогорічний паводок на Дніпрі може повторити або й перевершити наймасштабнішу повінь 1979-го:
— Синоптики підрахували рекордну кількість опадів і наявну в снігу воду. Конкретний приплив води почнеться з 10 березня. Пік повені планують на другу декаду квітня, а сам паводок триватиме до початку червня. Його масштаби прогнозують вищі ніж 30 років тому.
Де найпроблемніші місця на випадок великої повені?
— У районі Кончі-Заспи під Києвом. Там звузили ширину русла за рахунок намивання піску під будівництво. Вода не встигатиме проходити. Значні затоплення можуть статися саме там.
Як запобігти паводку?
— Безвихідних повеней не буває, можна підготуватися до будь-яких паводків. Окрім попереднього скидання води на дамбах, у найвужчих місцях річки підриватимуть лід. Від Київської дамби до нашої вода доходить за 24 години. Якщо підуть додаткові її обсяги, встигнемо відкрити додаткові шлюзи. Водосховище Канівської гідроелектростанції найменше за обсягами — 2,5 кубічного кілометра. Зараз тримаємо рівень води на півметра нижче середнього, щодоби скидаємо в Кременчуцьке водосховище все, що прийшло до нас. Додатковим скиданням можемо знизити рівень води на 15 сантиметрів за добу. У Кременчуцькому водосховищі таке можуть знизити за два тижні — у них сезонне регулювання.
Скидання води в Києві може критично переповнити ваше водосховище?
— Усі дамби будували так, що кожна наступна має більшу пропускну спроможність. Винятком є Каховська ГЕС. Вона стоїть нижче Кременчуцької, а пропускна спроможність у неї менша. Там можуть бути труднощі, хоч у запасі залишається можливість скидати воду в канали для зрошувальних систем.
Дамби витримають великий потік води?
— Серед шести гідроелектростанцій на Дніпрі наша наймолодша — з 1975 року. До її технічного стану, як і до ще чотирьох, претензій нема. Комісія перевіряла споруди восени після катастрофи на Саяно-Шушенській ГЕС у Росії. А от на 75-річному запорізькому Дніпрогесі є проблеми через значне зношення основних бетонних конструкцій.
Коментарі