Президент Віктор Янукович обмовився під час перебування в Одесі. Нові швидкісні поїзди "Хюндай" назвав "Самсунгами". Одеську облдержадміністрацію переплутав з Донецькою. Обмовки глава держави робить мало не щотижня. Одна з найвідоміших — поетесу Анну Ахматову назвав прізвищем мільярдера-"регіонала" Ахметова.
— Найпоширеніші обмовки бувають двох видів, — каже співробітник Інституту психології Наталія Бастун, 63 роки. — Перше — усні помилки від великої напруги, втоми, неуважності. Це, зазвичай, перекручування слів або переставляння їх місцями. Такі обмовки механічні, їх роблять усі. Другий вид — помилки, що йдуть із глибин підсвідомості. Така обмовка може статися, коли людина промовляє те, у що не вірить, коли говорить щось важливе й намагається контролювати весь процес мовлення. Це має назву "обмовка за Фрейдом" — назовні проявляється глибинна істина.
Якого типу обмовок припускається Янукович?
— Переважно другого типу. Президент — людина вольова, з характером. Його індивідуальна риса — негнучкість. Плутання Одеської області з Донецькою відбулося тому, що він довго жив на Донбасі, був головою облдержадміністрації. Словосполучення "Донецька область" для нього — сталий вислів, доведений до автоматизму. Він не може пристосуватися до нових обставин.
Чому плутає "Самсунг" та "Хюндай"?
— Це механічна обмовка. Слово "Самсунг" вживається частіше, ніж "Хюндай". Обидва належать до однієї змістової ланки — техніка. І коли потрібно оперативно міркувати, пам'ять випадково витягує не те, але близьке за змістом слово. Ніби не глобальна помилка, але з вуст високопосадовців це може мати світовий резонанс.
Як пояснити плутання Ахметова та Ахматової?
— Це пов'язано з рівнем освіченості й культури. Хоча текст промови був написаний правильно, людина зі своєї бази знань вихоплює те, що їй ближче. Ті слова, що вона дуже часто промовляла.
Хто з політиків ще обмовляється?
— Не застрахований ніхто, але кількість обмовок різна. У колишнього посла Росії Віктора Черномирдіна було недосконале граматичне структурування мови. Тому й виходило "гірше горілки краще немає". Президент США Джордж Буш-молодший страждав на дислексію — вибіркове порушення процесу читання. Він "стирав тер'єри" замість "бар'єрів". У єдиного президента СРСР Михайла Горбачова спостерігалася обривчастість фраз. Міг сказати "хто є ху".
Як політикам уникати обмовок?
— Є люди, які пишуть їхні промови — спічрайтери. Є іміджмейкери, політтехнологи. Їхнє завдання — зрозуміти індивідуальні особливості свого патрона, відповідним чином готувати його виступ. Фрагменти промов слід репетирувати, проговорювати рідковживані слова, особливо власні назви. Деяких слів краще уникати. Через втому і завантаженість людини обмовок може буде більше. Лікар повинен стежити за станом політика, допомагати правильно регулювати розпорядок.
П'ять обмовок глави держави
Українізований Чехов
• У Криму пообіцяв зробити все, щоб зберегти пам'ять про "великого українського поета Антона Чехова".
Найкращий геноцид
• У Львові назвав місцевий електорат "найкращим геноцидом країни". Мав би сказати "генофонд".
Загублене Косово
• Заявив, що Україна не визнає незалежності Сербії і Чорногорії, а також Північної Осетії. Мав на увазі Косово і Південну Осетію.
Футбольні вибори
• Про підготовку до Євро-2012 сказав: "Зустрінемо гостинно, і гідно проведемо ці вибори".
Вікміть Україну
• На виступі перед іноземними інвесторами заявив: "цей слоган увікмі ... уві ... увікні ... увікні ... вікміть для себе Україну"
Коментарі
112