Прогнози й обіцянки щодо надання безвізового режиму від Євросоюзу щедро сиплються на українців уже понад два роки. Так само традиційно вони не збуваються, залишаючи по собі чергові розчарування.
Недавно прокотилася ще одна хвиля. 26 вересня наше "безвізове" питання пройшло Комітет Європарламенту з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ. Президент Порошенко після цього оголосив, що візи скасують "найближчим часом". Щоправда, наприкінці серпня він уже заявляв про "лічені тижні" до безвізового режиму. А за деякий час уже казав, що це станеться до кінця осені. Не відстають у феєричних прогнозах й інші вищі посадовці та депутати.
Але не варто вірити жодним прогнозам. Бо є обов'язкова процедура проходження питання у Євросоюзі, через яку не перестрибнеш. І є політичні ризики.
Спочатку рішення про скасування віз має ухвалити Європейський парламент. Найраніше це може статися на його пленарному засіданні 24—27 жовтня. Потім безвізовий режим повинні затвердити країни — члени ЄС. Після ймовірного рішення Європарламенту профільна для візових питань Рада ЄС із питань юстиції та внутрішніх справ засідатиме вперше 8—9 грудня. А після її рішення і до набуття ним чинності ще близько місяця забирає інша стандартна бюрократична процедура.
Але це — теорія. На практиці згадані дати можуть мінятися на пізніші. Зокрема, через певні політичні процеси. За лаштунками формальної процедури відбуваються консультації й переговори між представниками країн ЄС та його інституцій.
У Євросоюзі готують закон для спрощення механізму призупинення безвізового режиму з іншими країнами — у разі, якщо через них виникають міграційні проблеми. В липні відповідний законопроект пройшов профільний комітет Європарламенту. Сьогодні невідомий навіть орієнтовний термін його ухвалення. Однак поза сумнівом те, що цей процес вплине на час надання нам безвізового режиму.
Інша потенційна проблема — всередині України. Йдеться про електронне декларування статків чиновників, що триватиме до кінця жовтня. Спроби змінити його з метою зробити декларування комфортнішим для посадовців можуть так само вплинути на остаточне рішення Євросоюзу щодо безвізового режиму. Комісар ЄС із питань розширення та європейської політики сусідства Йоганес Ган заявив про це під час недавнього перебування в Києві.
Тому до всіх прогнозів щодо часу скасування Євросоюзом віз треба нині ставитися скептично. Та й загалом не робити з цього питання історичної події.
Для когось безвізовий режим важливий з практичної точки зору. 2015 року українцям видали 1,2 мільйона шенгенських віз.
Для країни та суспільства в цілому скасування ЄС віз буде важливим з моральних і політичних міркувань, оскільки візовий мур несе в собі символ ізоляції від Європи.
Добрим для всіх є те, що задля отримання безвізового режиму українська влада змушена була здійснити багато потрібних країні кроків. Зокрема, ухвалили антикорупційне законодавство, створили інституції для боротьби з хабарництвом.
Тому не так суттєво, буде безвізовий режим через два, три місяці чи пізніше. Важливо не поширювати в суспільстві невиправданих очікувань, які не справджуються. І не допустити, щоб скасування віз було відтерміновано з вини України.
Коментарі