Україна планує здійснити ще один прохід через Керченську протоку. Цього разу під наглядом іноземних спостерігачів. 25 листопада російські прикордонники напали на українські кораблі в нейтральних водах Чорного моря. Захопили судна "Бердянськ", "Нікополь", "Яни Капу" та взяли в полон 24 моряків.
— Відбулися консультації з німцями та французами щодо формату моніторингової місії. Ми опрацьовуємо можливості спостереження з моря, з повітря, і з космосу, — каже міністр закордонних справ України Павло Клімкін, 52 роки, в інтерв'ю виданню "Цензор.нет".
У МЗС Росії назвала намір України провокацією.
— Якщо ми зупинимося і відступимо, то Росія фактично виконає своє завдання із захоплення Азовського моря. Вона пред'явить світу самовизначені нові морські кордони в Чорному морі, де-факто легалізувавши окупацію Криму, — говорив у грудні про необхідність чергового проходу українських кораблів через Керченську протоку секретар Ради нацбезпеки й оборони 54-річний Олександр Турчинов.
— Наші кораблі мають дістатися бази в Бердянську. Вона є важливим вузлом безпеки в українському Азові. Це буде демонстрація політики з відновлення контролю над ним, — каже колишній заступник начальника Генштабу Ігор Романенко, 65 років. — У ролі міжнародних спостерігачів можуть виступити військові кораблі Америки та країн — членів НАТО. Хоч і це не гарантує безпеки.
— Немає ні воєнного, ні політичного сенсу повторювати прохід українських військових кораблів через Керченську протоку, — говорить військовий експерт Олег Жданов, 52 роки.
— Навіть якщо росіяни пропустять наші кораблі, суперечки довкола Азова це не вирішить. Але якщо РФ застосує зброю, це дозволить нашому президенту знову ініціювати воєнний стан і відтермінувати вибори.
Для світової спільноти наш конфлікт із Росією в Азовському морі залишається внутрішнім. Адже ми досі не денонсували договір про спільне використання цієї акваторії з РФ. Розірвавши його, винесемо питання Азову на міжнародний рівень.
Коментарі