Фонд держмайна затвердив перелік підприємств, що виставлять на продаж 2013 року. Серед них декілька обленерго, облгазів, ТЕЦ, фабрик зі збагачення руди, вугільні шахти.
— У роздержавленні певних підприємств є чітка логіка. Насамперед в енергетичній галузі, — переконаний 54-річний Володимир Ларцев, директор Центру антиолігархічної політики, екс-радник голови Фонду держмайна України. — Наближені до влади олігархи вибудовують економічний ланцюг. Їм важливо мати у власності весь цикл підприємств від виробництва до розподілу кінцевого продукту. Це дозволяє приховувати ціноутворення на свою продукцію і демонструвати державі, що вони збиткові або малорентабельні. Таким чином такі підприємства не лише уникають податків, а ще й отримують дотації.
Тобто вони створюють монополії?
— Так, це монополії. Але вони не природні економічні, а створені штучним насильницьким способом — через зв'язки в політичних колах. Це євразійська модель.
По-друге, об'єкти, що приватизують 2013-го — це або ті, що не встигли приватизувати цьогоріч, або ж високорентабельні підприємства типу Одеського припортового заводу. Виникає парадокс — на початок року запланували 10 мільярдів гривень надходжень від продажу облгазів та міськгазів. Але терміни весь час зсували. Усе через те, що в наших олігархів не вистачало коштів купити цю величезну кількість підприємств. Навіть за тими копійчаними цінами, що їх продають. Вони шукають гроші, закладаючи своє майно в російських та європейських банках. Водночас олігархи отримують кошти на приватизацію й від самої української держави — через різні дотації, ухилянням від податків тощо.
Хто на які підприємства претендуватиме?
— Енергетичними об'єктами традиційно цікавляться Рінат Ахметов та Олександр Бабаков. Облгазами — Дмитро Фірташ та Віктор Вексельберґ, російські компанії. Гадаю, сюди намагатиметься втиснутися і "сім'я" з підприємствами Олександра Януковича (сина глави держави. — "ГПУ"). У вугільній промисловості — той-таки Ахметов та Януковичі. Тим більше, зараз на продаж виносять і шахту імені Засядька, яку ніяк не може прибрати до рук Юхим Звягільський. Нафтопродукти цікавлять Фірташа, Ігоря Коломойського, Вадима Новінського.
Чи можуть бути несподіванки, як-от поява західних інвесторів?
— У всіх випадках власників визначатимуть на підготовчій стадії приватизації у вузькому колі олігархів. Можуть бути суперечки між Коломойським, який став опозиційним олігархом, та рештою. Але, гадаю, вони дійдуть згоди.
Скільки ця приватизація принесе державі?
— 6,5-7 мільярдів гривень. Якщо продаватимуть Одеський припортовий, то він один коштуватиме щонайменше 7-8 мільярдів.
Це реальні ціни?
— Занижені у два-чотири рази. Схема дуже проста. Олігарх наперед купує якийсь мінімальний обсяг акцій підприємств. Встановлює там свій менеджмент. Той, за рахунок тіньових схем, різко погіршує фінансовий стан об'єкта і за копійки його продають собі ж.
Що люди отримають від нового витка приватизації?
— Олігархічна монополія, як і будь-яка інша, веде до безконтрольного підвищення цін. Люди лише програють. Приватний капітал витискатиме з них усе, що можна.
Коментарі