Слідча комісія при Генпрокуратурі Росії заявила, що солдати регулярних частин української армії та члени УНА-УНСО воювали на боці Грузії під час минулорічної російсько-грузинської війни. Голова Київської організації УНА-УНСО 36-річний Ігор Мазур вважає це дезінформацією.
— Цю тему мусували ще рік тому, — каже. — Нині витягли ті самі папірці, ті ж комплекти форми, що показували торік. Російська влада намагається створити образ ворога з України і українських патріотичних організацій. Це ще один крок проти самостійної політики України, тиск на нашу владу і перевірка кандидатів у президенти на лояльність до Москви.
Певною мірою нам це приємно: нас бояться в Кремлі. Сподіваюся, це сприятиме тому, що в Криму ніхто не розпочне воєнних дій.
Як доказ росіяни демонстрували нібито українську уніформу та посвідчення вояків.
— Думаю, коли російські війська взяли Горі, знайшли там чимало грузинських печаток, якими скористалися. Тексти показаних документів надрукували російською, хоча вони мали бути грузинською або українською. Та ще й нашили українські прізвища на уніформу. Коли наші бійці діяли за межами України, то користувалися псевдонімами, бо не хотіли підставляти свої родини. Те, що "засвітили" прізвища, свідчить: це або непрофесіоналізм, або тупе замовлення.
Чи розглядали ви можливість участі у торішній російсько-грузинській війні?
— Навесні 2008-го, коли російські спецпідрозділи, перебрані на залізничників, підтягувалися до Абхазії, ми заявляли, що в разі війни готові надати допомогу братньому грузинському народу. На це зголосилися кількасот наших людей. Під час конфлікту ми звернулися до Грузії з питання, яка допомога від нас потрібна. Нам відповіли, що тільки інформаційна: збирання підписів, пікетування, поширення правдивої інформації. Ми це й робили. Жоден наш хлопець не був у зоні бойових дій у Грузії. Такі відомості обов"язково надійшли б із обласних осередків УНА-УНСО до Києва. Та й вважаємо, що Грузія вже має достатньо боєздатну армію.
Раніше ви брали участь у воєнних конфліктах?
— Близько сотні наших бійців-добровольців воювали на боці Грузії під час війни в Абхазії 1993 року. Але наша держава до цього не мала жодного стосунку.
Я був у Грузії 1993-го. Нагороджений грузинським орденом. Ми перебували на постачанні в грузинській армії. Нам давали тричі на день їжу та пачку цигарок. Тоді Росія офіційно не була воюючою стороною, але надавала Абхазії допомогу зброєю і добровольцями.
Нині українські громадяни десь воюють?
— Думаю, крім наших офіційних миротворчих сил у Іраку чи Косові, більше ніде. Можливо, хтось загубився у французькому іноземному легіоні. Але зараз не початок 1990-х, коли в світі було чимало локальних конфліктів.
Коментарі
1