За СРСР людей навчили, що вони створені для праці, і крапка, — каже 46-річна Людмила Черенько, завідувач відділу досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи.
—?Тому після виходу на пенсію відчувають себе непотрібними. Це є однією з причин передчасної смерті. Нещодавно в Данії провели опитування серез пенсіонерів і помітили: люди, які добровільно безкоштовно допомагають іншим, живуть у середньому на 10 років довше. У нас це мало поширено. Бо українці мусять працювати й на пенсії. Часто від роботи задоволення не отримують, а на хобі не мають ні часу, ні грошей.
У Білорусі пенсіонери щасливіші за наших, бо держава надає їм купу пільг. Вони ведуть той же спосіб життя, що був як за Радянського Союзу. В Росії навпаки: літнім людям ще гірше, ніж у нас, особливо в провінції.
Для підвищення добробуту та психологічного стану пенсіонерів треба створювати громадські об'єднання. Наприклад, при жеках виділяти хоча б кімнату, де б вони збиралися: поспілкуватися, організувати якийсь гурток, підтримати одне одного. І на пенсії людям треба чимось займатися, відчувати свою потрібність.
Водночас варто усвідомити, що українці не житимуть так довго, як шведи. Там соціально орієнтована економіка. Вони стягують великі податки з багатих. Важко уявити, як це можна зробити в нас.
Коментарі
2