Ексклюзиви
Четвер, 25 листопада 2021 07:40

"Наше суспільство не скористалося подарунком людей, які поклали життя"

Автор: GETTYIMAGES
  У День гідності та свободи 21 листопада на алеї Героїв Небесної сотні в Києві вшановують пам’ять загиблих активістів
У День гідності та свободи 21 листопада на алеї Героїв Небесної сотні в Києві вшановують пам’ять загиблих активістів

"2021-й став проривним у кількості вироків у справах Майдану. Цьогоріч їх стільки ж, як за попередні три разом. Вперше засудили до реального позбавлення волі працівників столичного "Беркута" за злочини в день розгону студентського Майдану, який відкрив "скриньку Пандори" насилля проти учасників акцій, — написала генеральна прокурорка 43-річна Ірина Венедіктова у фейсбуку 21 листопада, в День гідності та свободи.

— Цьогоріч притягнули до відповідальності 53 особи. Це майже на третину більше підозрюваних, ніж торік. Крім керівництва країни, слідство вийшло на ключових організаторів середньої ланки. До суду відправили 22 обвинувальні акти стосовно 32 осіб.

Закон про "заочку" (спрощує процедуру досудового розслідування й заочного засудження тих, хто переховуються в Росії чи на окупованих територіях. — ГПУ) зняв колізії, що гальмували справи Майдану, фігуранти яких втекли. Прокурори цьогоріч отримали в 2,5 разу більше дозволів на спеціальне досудове розслідування. Вже розкрили 1019 злочинів у найчорніші дні Революції гідності. Триває розслідування у 63 кримінальних провадженнях, що охоплюють понад 3,5 тисячі епізодів. У судах слухають 111 справ стосовно 207 обвинувачених. Заочно чи очно, ми доведемо їх до вироків — від виконавців до найвищих організаторів. Оцінка їхніх дій — захист для демократії".

— Розслідування більшості епізодів давно завершені. Справи передані до суду або на стадії ознайомлення. Є питання стосовно кількості та якості вироків. Раніше майже нічого не було. Тому декілька вердиктів стосовно виконавців нижньої ланки — крок вперед. Але це все одно що порівнювати три з нулем, — каже 54-річний Віталій Титич, адвокат родин Героїв Небесної сотні.

— Влада маніпулює зі статистикою. Я не назвав би рік аж таким вдалим. Є випадки, коли обвинувачених звільняють від покарання через закінчення терміну притягнення.

Протягом 2021 року притягнули до відповідальності 53 людей, заявила Ірина Венедіктова. Це працівники "Беркута"?

— Важко коментувати цю статистику. Це, очевидно, не так. З моменту вручення підозри особа вважається притягнутою. Тому це не вирок як такий. Про винесення 53 вироків мені невідомо. Вручені підозри підготували на підставі роботи управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури за Сергія Горбатюка (очолював із 17 грудня 2014-го до 23 жовтня 2019-го. — ГПУ).

Проблеми у справах Майдану — це стан судової системи в Україні. Перешкоджають вирокам суди. Вони заплющують очі на процесуальні диверсії й максимально сприяють ухиленню від кримінальної відповідальності.

Чи можна це назвати реваншем?

— Багато хто залишився на посадах. Включно з фігурантами кримінальних проваджень. Обвинувачені про­довжують працювати у Міністерстві внутрішніх справ, у поліції. Це дикість, з огляду на цілі й завдання кримінального законодавства. Олег Татаров — не найбільша проблема (заступник керівника Офіса президента. У 2011–2014 роках був заступником керівника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ. Під час Революції гідності курирував затримання та просування кримінальних справ проти майданівців. Заявляв, що мітингувальники в центрі Києва загинули від поранень у потилицю. Стріляли в них нібито не міліціонери, а люди поряд. — ГПУ). Добре, що він є — можна привертати увагу громадськості до цієї проб­леми у владній верхівці. А про величезну кількість людей, яких безпосередньо обвинувачують чи підозрюють у цих злочинах, взагалі ніхто не говорить.

Що ви вважаєте головним здобутком Революції гід­ності?

— Вікно можливостей, яке нам відкрили своїм здоров'ям і життям учасники протестів. Ідеться про повернення України на шлях цивілізованого розвитку. Цей шанс змарнувало наше суспільство. Підкреслюю — не якісь посадовці, а саме суспільство. Не скористалося подарунком людей, які поклали життя і здоров'я на Майдані.

"Процесуальне законодавство та недобросовісність більшості представників захисту дають можливості для зловживань. Подекуди суди стають союзниками таких дій. Безумовно, цьогоріч були й перемоги, — написала 21 листопада у фейсбуку прокурор­ка Юлія Малашич, яка представляє державне обвинувачення в декількох справах Майдану в судах.

— Прокурори очолюваного мною відділу повідомили про підозру 19 особам. З них 16 — правоохоронці. До суду скерували дев'ять обвинувальних актів стосовно 15 осіб. З них восьмеро — правоохоронці. Домоглися ухвалення чотирьох вироків. З них один — стосовно правоохоронця. До кінця грудня ці цифри однозначно зміняться. Але без законодавчо визначеної категорії "зловживання правом" у справах Майдану абсолютно всі судові процеси приречені на поразку. Адже сторони мають право місяцями готувати свої докази і свідків. Або зволікати в інший спосіб".

Зараз ви читаєте новину «"Наше суспільство не скористалося подарунком людей, які поклали життя"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі