Міністерство фінансів пропонує нараховувати податок на житлову нерухомість по загальній, а не житловій площі. Його запровадили 1 січня цього року. Ставка за 1 кв. м — 11,47 грн, або 1% мінімальної зарплати. Квартири до 120 кв. м і будинки до 250 кв. м не оподатковуватимуть.
— Це доволі м'який податок, навіть з урахуванням поправки Мінфіну. Він зачепить хіба що заможних людей. Українці середнього класу переважно не мають великої нерухомості, — вважає економіст Борис Кушнірук, 46 років. — Майже у кожній країні світу діє податок на майно. Він стосується всіх помешкань та всіх громадян. Для окремих категорій можуть існувати пільги.
У нас цей податок враховує тільки площу житла. Це не відображає реальність, бо цінність і значення кожного будинку різна. Збудували маєток із золота, а поряд стоїть дореволюційна дерев'яна будівля — це дві великі різниці.
Треба зважати й на доходи населення. Якщо людина живе тільки з присадибної ділянки, їй не буде з чого платити за помешкання. Її що, виселяти? Треба враховувати, у якій місцевості розташоване житло. Наприклад, сотка землі у Кончі-Заспі коштує 80 тисяч гривень. А за 50 кілометрів від міста вона в рази дешевша. Податок на майно повинен це теж передбачити.
Податок на нерухомість і на доходи фізичних осіб є головними зборами, що формують місцеві бюджети. У нашому випадку багато доходів до місцевих бюджетів не надійде. Зараз відпрацьовуватимуть механізм податку, звітності по ньому, обліку та контролю. Україна перебуває на початку запровадження нормального оподаткування майна.
Коментарі
5