Через завзятий друк грошей на світ чекає грандіозна інфляція та знецінення традиційних валют — долара, євро, фунта. Провідні міжнародні експерти радять інвесторам "ховатися" в золото. Українцям у нагоді можуть стати інвестиційні монети Нацбанку.
Європейський центральний банк готується "штампувати" євро, щоб не допустити банкрутства Португалії, Італії, Ірландії, Греції, Іспанії. Стабілізаційний план ЄЦБ передбачає викуп держоблігацій цих країн на 1 трлн євро.
— Упродовж наступного року простежуватиметься чітка тенденція до ослаблення євро, — прогнозує Яко Рау, аналітик компанії ING Investment.
Девальвацію євро на чверть прогнозують експерти одного з найбільших у світі банків — британського HSBC. А нобелівський лауреат, економіст Нурієль Рубін зазначає, що без знецінення євро на 30–40% кризу в єврозоні неможливо подолати.
Найімовірніше, схожий сценарій очікує й Велику Британію. Іще 2009-го "Банк Англії" влив в економіку 200 млрд фунтів. У жовтні цього року — ще 75 млрд. Така "щедрість" центробанку вже позначилася на пересічних британцях. Інфляція кілька місяців б'є рекорди та перевищує 5% — величезний для економіки показник. І це не межа. У січні 2012-го "Банк Англії" може влити у фінансовий сектор іще 50 млрд фунтів.
Проте це все квіточки на тлі очікуваного розігрівання "грошового верстата" американської Федеральної резервної системи. Знецінення долара в усьому світі може спровокувати третій етап програми так званого кількісного пом'якшення. Під час першого ФРС "затопила" планету близько $1 трлн, а за другий на ринку додалося 600 млрд.
Нацбанк України виступає із "золотою" ініціативою. Більшість фінансових аналітиків сходяться на тому, що 2012-го вартість "жовтого металу" зростатиме. Джеремі Фрізен із банку Societe Generale вважає, що цьому сприятиме саме "агресивна грошово-кредитна політика в світі". Деякі фінансисти не виключають і подвоєння ціни золота найближчі кілька років. Зараз унція — 31,1 г — коштує близько $1700.
Про те, що золото дорожчатиме, свідчить прагнення центробанків закуповувати його, тільки-но метал падає в ціні. У третьому кварталі фінустанови придбали майже 150 т. Це рекорд за останні 40 років.
— Аналіз доводить, що в середньо- і довготерміновій перспективі вартість золота буде тільки зростати, — говорить директор Гендепартаменту регулювання грошового обігу Нацбанку Віктор Нестеренко.
У такій ситуації найраціональніше — зіграти на випередження. До кінця року на ринку з'являться інвестиційні монети — "червінці" із золота та срібла найвищих проб, що їх карбуватиме Нацбанк. Вага монет становитиме 1, 1/2 і 1/4 унції. Придбати інвестмонети буде неважко — планують, що продавати їх зможуть усі охочі банки.
Перевага золотих та срібних "червінців" над, скажімо, коштовними зливками полягатиме в менших витратах під час купівлі-продажу. Нацбанк також заявив, що з операцій з інвестмонетами не братимуть податок на додану вартість, а різниця між ціною купівлі та продажу навряд чи перевищить 5–8%. Стосовно золотих зливків цей показник сягає 30–40%. Тобто для отримання прибутку інвестору доводиться чекати, доки вартість золота зросте на цей показник. Враховуючи цінову динаміку в останні роки, а з 2004-го золото зросло в ціні на 400%, — це не щось таке неймовірне. Але зачекати все одно доведеться. Та навіщо це робити, коли є краща альтернатива?
Очікують, що перші інвестмонети вийдуть тиражем 4–5 тис. У Нацбанку, проте, запевняють, що не обмежуватимуть їх випуск. Ринок наповнюватиметься поступово, залежно від попиту, додає Віктор Нестеренко. Для карбування "червінців" центробанку може знадобитися 3–5 т жовтого металу на рік. А такий ресурс у НБУ є.
Інвестиційні монети, а також "золоті" сертифікати, які випускатимуть із прив'язкою до вартості золота, знизять попит українців на валюту. Голова НБУ Сергій Арбузов каже, що зазначені інструменти за кілька років сконцентрують понад $10 млрд, які українці зараз тримають "під подушкою". А це позитивно вплине на курс гривні, зробить її стійкішою.
— Люди все менше довіряють традиційним долару і євро, переключаються на золото. Якщо буде забезпечений реально легкий процес конвертації золотих монет, вони матимуть попит у населення, — переконаний голова правління "Правексбанку" Сергій Наумов.
Коментарі