![Володимир Бондаренко: ”За рік-два Україна себе забезпечуватиме і яблуками, і грушами](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/432/432022_1_w_300.jpg?v=0)
Під час морозів минулої зими вимерз не лише цвіт персика, а й частина дерев. Урожаю цієї культури чекати не слід, розповідає агроном фермерського господарства "Степок" у Черкаській області 56-річний Володимир Бондаренко. Також цього року не вродять абрикоси, хоча вони постраждали від морозу менше.
— Добре пережили зиму яблуні та груші, що районовані, тобто виведені для нашого клімату, — каже агроном. — Зокрема, груші Золотобородська, Ноябрська, Бере київська зимова і навіть кримської селекції Таврійська. Яблука Ренет, Семеренка, Ґолден — у доброму стані. А от Чемпіон відсотків 10 урожаю втратив. Торік цей сорт вродив, тому дерева увійшли в зиму ослабленими. Сорти винограду, зокрема Аркадія, Кеша, Лора, вижили лише там, де їх прикопували.
Останні п'ять років держава допомагає садівництву фінансово. Наскільки це відчутно?
— Думаю, за рік-два Україна себе забезпечуватиме і яблуками, і грушами. У багатьох районах Черкаської області останні роки закладені десятки гектарів нових садів. Молоді плодоносять максимально й дають прибутки десь на четвертий-п'ятий рік. Хто займається садівництвом понад чотири-п'ять років, уже придбав невеликі холодильники, техніку. У мене вже 3 гектари яблуневого саду. Почав з одного 2005-го. Минулого року кожен гектар дав по 60 тонн. Придбав з урожаю трактор. Тепер планую купити невелику холодильну установку.
Наскільки ця справа прибуткова?
— Це хороший бізнес. Гектар саду дає мінімум 50 тонн яблук. Осінню до садівників приїжджали оптовики й купували по 4 гривні за кілограм. Тобто виручка з того ж гектара склала 200 тисяч гривень. Хай витратиш на добрива, полив, найманих працівників, податки максимум половину, то 100 тисяч матимеш чистого прибутку. При укладанні договору з обласним управлінням сільського господарства держава відшкодовує затрати на придбання саджанців.
Садівництвом раджу зайнятися тим, хто сидить у селі без роботи. Якщо в людей є паї, їх можна використати під цю справу.
Що заважає Україні стати експортером фруктів?
— Садівництво розвивається повільно через кілька причин. По-перше, сучасні сади потребують постійного й висококваліфікованого догляду. А спеціалістів катастрофічно не вистачає. Я, приміром, маю свій сад і мене наймають інші господарі. Треба вміти грамотно сформувати сад, обрізати деревця, обробити від хвороб, шкідників. Визначити, яких поживних речовин не вистачає рослинам, чого занадто багато. По-друге, лише останні роки фермери пішли в цю галузь. Тобто вона досить нова й треба якийсь час, щоб господарники розвинулися, закупили техніку, холодильники.
Як вирішити проблему зі збереженням й реалізацією врожаю?
— Для мене це зараз найболючіше питання. Я здавав восени яблука в Києві по 4 гривні, хоча зараз можна було б продавати на базарі по 10-12 гривень чи здати по 8. Але мені немає де їх зберігати. І так у більшості садівників. Нещодавно цікавився — холодильна установка на 10 тонн коштує 28 тисяч гривень. Приміщення вдома є, треба утеплити стіни. З урожаю думаю придбати. Кілька колег уже мають такі холодильники. Задоволені, планують придбати потужніші.
Коментарі