вівторок, 12 листопада 2019 06:06

Міжнародний суд став на бік України в спорі проти Росії

Автор: ICJ-CIJ.ORG
  Українська делегація на чолі з її головою заступницею міністра закордонних справ України Оленою Зеркаль (праворуч) на засіданні Міжнародного суду ООН у справі України проти Росії. 8 листопада 2019 року, Гаага, Нідерланди
Українська делегація на чолі з її головою заступницею міністра закордонних справ України Оленою Зеркаль (праворуч) на засіданні Міжнародного суду ООН у справі України проти Росії. 8 листопада 2019 року, Гаага, Нідерланди

Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй у нідерландській Гаазі 8 листопада визнав свою юрисдикцію у позовах України проти Росії. Тепер може розглянути факти порушення РФ конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та ліквідацію расової дискримінації. Перше стосується Донбасу, друге — переслідування кримських татар і українців у Криму.

Україна ініціювала позов проти РФ 2017 року. Вимагає відшкодувати збитки за порушення обох конвенцій. Київ звинувачує Москву в наданні зброї незаконним формуванням, збитті малайзійського боїнга на Донбасі в липні 2014-го, обстрілах житлових районів Маріуполя та Краматорська в січні-лютому 2015-го. У дискримінації української та кримськотатарської громад на окупованому півострові, забороні діяльності Меджлісу, обмеженні на викладання української й кримськотатарської мов.

Суд ООН став на бік України абсолютною більшістю голосів: 13 проти трьох по "терористичній" конвенції, 15 проти одного чи 16 проти нуля по різних питаннях "расової".

"Торік Україна подала меморандум, який детально фіксує й описує кожне порушення Росії. РФ вирішила скористатися правом висловити заперечення щодо наявності у трибуналу юрисдикції, затягуючи суд", — пише заступниця міністра закордонних справ 46-річна Лана Зеркаль у "Фейсбуку".

— Рішення Міжнародного суду реально сприятиме поверненню захоплених територій та відшкодуванню збитків від РФ, — каже політолог Олександр Палій, 45 років.

— Визнавши свою юрисдикцію над цією справою, трибунал наперед дав чіткий сигнал — яке буде рішення по суті. Росіяни намагалися всіма силами переконати суд, що він не має права розглядати український позов. Проте зазнали невдачі. Це велика перемога українських дипломатів і юристів.

Зазвичай розгляд таких серйозних позовів триває роками. Якщо суд ухвалить остаточне рішення на користь України, РФ муситиме компенсувати нам збитки від агресії. Але росіяни прийняли закон, згідно з яким будь-яке міжнародне судове рішення має бути затверджене їхньою Державною думою. Кремль відмовиться виконувати постанову трибуналу ООН. Це до­зволить арештувати російську власність за кордоном, щоб виплатити компенсацію Україні.

Крім того, позитивне рішення суду сильно вплине на міжнародний статус РФ. Її визнають державою-спонсором тероризму. Це послабить економіку країни. Отримуватиме мінімум інвестицій, залишаться взагалі без західних технологій і навіть без "Свіфту" (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та платежів. — ГПУ).

90 кілограмів важить один пакет документів із доказами агресії Росії, які Україна надала Міжнародному суду Організації Об'єднаних Націй у червні торік. Містить 17,5 тис. сторінок у 29 томах. Папери передали в 75 копіях, за правилами трибуналу. Загалом заважили майже 6,5 т.

Зараз ви читаєте новину «Міжнародний суд став на бік України в спорі проти Росії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути