Посол Швеції Йон-Крістер Оландер, 61 рік, згадує Карла XII і Мазепу, говорить про проблеми шведського бізнесу в Україні й пояснює, чому в Швеції всі платять податки.
Ви стежите за українською передвиборною кампанією?
Так, і щодня чую безліч думок та обіцянок, бачу різних амбіційних лідерів. Для мене все це дуже цікаво. Особливо дискусії українських політиків по телебаченню. Іноді вони надто гострі та гарячі.
Ваша політика часом кардинально відрізняється від шведської. Наприклад, у Швеції партієць завжди повинен дотримуватися тільки партійної лінії. У нас дуже сувора партійна дисципліна. Інша відмінність: кожен депутат шведського парламенту обов"язково має бути присутнім на пленарних засіданнях. Пропустити може тільки через дуже важливу особисту причину або, наприклад, офіційне відрядження.
Конституційна реформа наближає Україну до європейських стандартів?
У Європі є різні форми правління. Приміром, у Франції сильну владу має президент. Моєю ж країною фактично керує прем"єр-міністр. Король, хоч і не має політичної влади, але користується великою повагою і представляє країну на зустрічах найвищого рівня. Кожна держава рано чи пізно повинна вирішити для себе питання балансу між різними гілками влади. Але в будь-якому разі уряд діятиме ефективно тільки тоді, коли матиме довіру парламенту.
Карл XII і Мазепа мали спільні інтереси
Як розвиваються українсько-шведські відносини?
Вони мають глибокі історичні корені — ще з доби вікінгів. Шведський король Карл XII та український гетьман Іван Мазепа мали спільні інтереси. Нещодавно прем"єр-міністр Швеції Йоран Перссон під час зустрічі з Віктором Ющенком висловився на підтримку майбутнього членства України в Європейському Союзі.
Також недавно була прийнята спеціальна Стратегія співпраці між Україною та Швецією. Її бюджет до 2008 року планується збільшити до 20 млн. доларів на рік. Ми хочемо поділитися досвідом у сфері енергозбереження. Орієнтуватися на одне джерело енергії дуже ненадійно. Коли в 70-х роках Швеція вперше відчула на собі нафтову кризу, ми почали шукати альтернативні джерела енергії та розробляти енергозберігаючі технології. Сьогодні Швеція лише на 40 відсотків залежить від нафти і на 20 відсотків — від ядерної енергії.
Шведські компанії хочуть серйозно займатися бізнесом в Україні. Деякі навіть прагнуть організувати тут власне виробництво, надати людям робочі місця. Але все ще є скарги на українську бюрократію. Важко отримати важливі дозволи та реєстрації, щоб започаткувати бізнес. Є також проблеми з митницею, з необ"єктивністю судів. Я вітаю зусилля української влади, направлені на подолання цих проблем. Наші бізнесмени просто хочуть грати за виписаними в українському законодавстві правилами.
Щодо контактів між людьми, то ми підтримуємо полегшення візового режиму між Україною та ЄС. Для нас важливо, щоб громадяни наших країн могли вільно їздити одне до одного без бюрократичних перепон. Проте бувають випадки, коли люди намагаються отримати в нашому посольстві візу за підробленими документами. В Україні існують деякі бюро чи туристичні агенції, для яких туризм лише прикриття. Нас це насторожує. Нам хотілося б вирішувати цю проблему разом з українською владою.
Ситуація з дотриманням прав людини в Україні поліпшилася?
Так, але деякі проблеми залишаються: незадовільні умови у в"язницях, часом заанґажованість судової влади. Усе це має спільно вирішуватися парламентом, урядом і всім суспільством. А також Уповноваженим з прав людини.
Але пані Карпачова зараз у першій п"ятірці списку опозиційної Партії регіонів...
Для мене, шведа, це не є чимось надзвичайним. У Швеції часто опозиціонер займає високі посади за призначенням уряду. Один зі шведських губернаторів, наприклад, був головним редактором найбільшої опозиційної газети. Ми вважаємо так: якщо ви є державним службовцем, то маєте виконувати насамперед свої обов"язки. Водночас можете належати до будь-якої партії.
Інколи намагаються отримати візу за підробленими документами
У вашій державі найвищі в світі податки. І всі платять?
Найвищі, але шведи їх справно сплачують, навіть якщо і скаржаться. Бо вони впевнені, що отримають за це гарні лікарні, дитячі садки, школи, будинки для людей похилого віку. Усі громадяни мають право контролювати використання власних коштів. Кожен може переглянути всі відповідні офіційні документи. Найчастіше цим правом користуються журналісти. Головне — люди довіряють країні.
Швеція славиться близькістю влади до народу...
Справді, у нас не перекривають рух, коли їде якась важлива особа. Шведські політичні лідери часто користуються громадським транспортом. Двадцять років тому спікер парламенту спокійно їздив на роботу міським автобусом, тому що йому було так зручно. Я знаю це напевно — сам їздив цим маршрутом. Пам"ятаю, наприклад, що заступник міністра закордонних справ їздив на роботу на велосипеді, долаючи сім кілометрів. Приїжджав, приймав душ, перевдягався в діловий костюм і починав працювати.
Утім, сьогодні Швеція змінюється. Подібні звички лідерів стають дедалі небезпечнішими. У сучасній Швеції високопосадовці та королівська родина вже потребують охорони. І я іноді з сумом згадую, як дід теперішнього короля Швеції спокійно гуляв столицею пішки. Люди його радо вітали, знімаючи капелюхи. І він також вітав їх, знімаючи капелюха.
До Ющенка і Януковича ставляться як до символів поділу
Опитування Центру Разумкова засвідчило цікаву річ: і Віктор Ющенко, і Віктор Янукович мають високий рівень довіри й недовіри населення водночас.
— Досі залишається поділ України на схід і захід, — пояснює директор соціологічної служби Центру Андрій Биченко, 33 роки. — І громадяни ставляться до Ющенка та Януковича частково як до політиків, а частково як до символів цього поділу.
Цікавою вважає соціолог ситуацію з Олександром Морозом. На думку Андрія Биченка, у соцпартії є стійкий електорат. Але СПУ в його очах асоціюється переважно з особистістю Мороза. Тому коливання в рейтингу довіри-недовіри до цього політика досить незначне і надалі суттєво не мінятиметься. Крім того, в соцпартії є ще одна яскрава особистість — міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Він трохи відсторонився від партійних справ, але все одно з СПУ асоціюється.
Опитування Центру Разумкова також свідчить, що лише трохи більше 40 відсотків людей знають ведучу телеканалу "1+1" Ольгу Герасим"юк та приблизно 50 відсотків — співачку Руслану Лижичко. А обидві ж вони — в першій п"ятірці списку "Народного союзу "Наша Україна". Очевидно, в партії розраховували саме на їхню популярність.
— Жоден український канал не має сьогодні стовідсоткового рейтингу, — пояснює експерт ситуацію з Ольгою Герасим"юк. — Якщо хоча б 50 відсотків глядачів дивляться передачу, то це вже захмарний показник. У Руслани досить специфічна аудиторія. Та й її виступом на "Євробаченні" цікавилися далеко не всі.
Коментарі