Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй у нідерландській Гаазі 8 листопада визнав свою юрисдикцію у позовах України проти Росії. Тепер може розглянути факти порушення РФ конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та ліквідацію расової дискримінації. Перше стосується Донбасу, друге — переслідування кримських татар і українців у Криму.
Україна ініціювала позов проти РФ 2017 року. Вимагає відшкодувати збитки за порушення обох конвенцій. Київ звинувачує Москву в наданні зброї незаконним формуванням, збитті малайзійського боїнга на Донбасі в липні 2014-го, обстрілах житлових районів Маріуполя та Краматорська в січні-лютому 2015-го. У дискримінації української та кримськотатарської громад на окупованому півострові, забороні діяльності Меджлісу, обмеженні на викладання української й кримськотатарської мов.
Суд ООН став на бік України абсолютною більшістю голосів: 13 проти трьох по "терористичній" конвенції, 15 проти одного чи 16 проти нуля по різних питаннях "расової".
"Торік Україна подала меморандум, який детально фіксує й описує кожне порушення Росії. РФ вирішила скористатися правом висловити заперечення щодо наявності у трибуналу юрисдикції, затягуючи суд", — пише заступниця міністра закордонних справ 46-річна Лана Зеркаль у "Фейсбуку".
— Рішення Міжнародного суду реально сприятиме поверненню захоплених територій та відшкодуванню збитків від РФ, — каже політолог Олександр Палій, 45 років.
— Визнавши свою юрисдикцію над цією справою, трибунал наперед дав чіткий сигнал — яке буде рішення по суті. Росіяни намагалися всіма силами переконати суд, що він не має права розглядати український позов. Проте зазнали невдачі. Це велика перемога українських дипломатів і юристів.
Зазвичай розгляд таких серйозних позовів триває роками. Якщо суд ухвалить остаточне рішення на користь України, РФ муситиме компенсувати нам збитки від агресії. Але росіяни прийняли закон, згідно з яким будь-яке міжнародне судове рішення має бути затверджене їхньою Державною думою. Кремль відмовиться виконувати постанову трибуналу ООН. Це дозволить арештувати російську власність за кордоном, щоб виплатити компенсацію Україні.
Крім того, позитивне рішення суду сильно вплине на міжнародний статус РФ. Її визнають державою-спонсором тероризму. Це послабить економіку країни. Отримуватиме мінімум інвестицій, залишаться взагалі без західних технологій і навіть без "Свіфту" (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та платежів. — ГПУ).
90 кілограмів важить один пакет документів із доказами агресії Росії, які Україна надала Міжнародному суду Організації Об'єднаних Націй у червні торік. Містить 17,5 тис. сторінок у 29 томах. Папери передали в 75 копіях, за правилами трибуналу. Загалом заважили майже 6,5 т.
Коментарі