Більшу частину кредиту від Міжнародного валютного фонду уряд планує використати на зміцнення гривні. Істотного укріплення національної валюти — до позначки 7,5–7 за долар — цього року очікувати не варто, вважає аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь, 33 роки.
— Із березня Національний банк викуповує надлишок валюти на міжбанківському ринку, але це не приводить до укріплення гривні, — каже експерт. — От якби викуповувати валюту припинили, курс гривні зріс би навіть до 7,2 за долар. А так НБУ зафіксував курс на рівні 8 гривень і з початку року укріпив його лише на одну десяту відсотка.
Зміцнення гривні можливе лише за умови суттєвого збільшення притоків валюти. Це відбудеться, якщо Україні активно почнуть давати в борг. І не лише структури типу МВФ, але й приватні компанії. Інший варіант: різке збільшення цін на основну продукцію експорту. Якби ціна на метал, основний продукт нашого експорту, зросла б утричі, то гривня укріпилася б на рівні 7–6,5 за долар. Навіть подорожчання металу на 10–15 відсотків приведе до зміцнення національної валюти на 5 копійок. Але й перший, і другий варіанти малоймовірні.
Укріплення гривні насамперед вигідне тим, хто виплачує кредити в іноземній валюті. Виграють від цього і торговці імпортом. Адже товар можна було б продавати по старій, гривневій ціні й отримати більший прибуток у валютному еквіваленті.
Зберігати гроші й далі вигідніше у різних валютах. Якщо на руках сума понад 10 тисяч, то третину тримайте у гривнях, а більшу частину решти — у доларах. Пара гривня-долар зазвичай маєть меншу різницю курсів купівлі-продажу, ніж гривня-євро. Тому, обмінюючи гроші, ви менше втратите.
Коментарі