
Призначення нового міністра закордонних справ Леоніда Кожари поки що не дає підстав очікувати якісних змін української зовнішньої політики. Кожара, як і його попередник Костянтин Грищенко, уражені радянською провінційністю.
Джерело слід шукати в тому, що лише невелика частина української політичної еліти говорить англійською, а ще менше — навчалися на Заході й інтелектуально інтегровані в західну культуру. Однак і простого знання англійської недостатньо, щоб позбутися радянських комплексів.
Вашингтон і Брюссель вважали Грищенка пихатим і цинічним. Під час минулорічного візиту до Вашингтона його поведінка була неадекватною. Під час зустрічі з держсекретарем Гілларі Клінтон і обіду Грищенко постійно всіх перебивав. У тому числі й своїх міністрів.
У 1990-х Кожара обіймав посаду першого секретаря політичної секції посольства України у Вашингтоні. Ті, хто зустрічався з ним, були переконані в його патріотичності та проєвропейськості. Проте, як і багато чиновників часів Кучми, він суттєво змінився після помаранчевої революції. Наведу промовистий приклад.
Протягом останнього десятиліття лише чотирьох українців — усіх англомовних — запросили до участі в програмі "БіБі-Сі "Гардтолк": Григорія Немирю, Євгенію Тимошенко, Олега Рибачука, колишнього главу Секретаріату президента Ющенка, та Леоніда Кожару. З усіх чотирьох лише перші два дали успішні інтерв'ю, оскільки мали західну освіту та розуміли, як відбувається політика на Заході. Рибачук і Кожара давали слабкі відповіді. Кожара, за словами працівника його штабу, був такий самовпевнений, що навіть не вважав за потрібне підготуватися до розмови.
В інтерв'ю "Бі-Бі-Сі" Кожара в стилі радянського чиновника відкинув усі звинувачення у згортанні демократії в його країні. Зокрема відмовився обговорювати критичну заяву ОБСЄ, щодо останніх парламентських виборів. Запевнив, що Тимошенко ув'язнили за рішенням політично незалежного суду і зауважив: "Україна зараз близька до Європи як ніколи. Влада самовіддано бореться з корупцією". На що ведучий "Бі-Бі-Сі "Гардтолк" відреагував словами: "Але це всього лиш фантазія!". Потім процитував слова західного експерта Ендрю Вільсона, що в Україні не недосконале правосуддя, а його повна відсутність.
Картину доповнили примари совкових уявлень про теорії змови, прикладом яких стали твердження Кожари, ніби критика останніх парламентських виборів в Україні колишнім послом США в Україні Стівеном Пайфером є лише "політичною заявою". Зрештою Кожара сказав, що Україна є взірцем демократичного прогресу на теренах колишнього СРСР, за винятком країн Балтії. Хоча насправді Грузія та Молдова досягли більших успіхів у демократичному розвитку та демонструють більшу відданість європейським цінностям. Обидві держави підпишуть угоди про асоціацію з ЄС уже цьогоріч.
Найабсурднішою ж тезою неорадянських міністрів є те, що європейська інтеграція має відбуватися без жодного зовнішнього втручання у внутрішні справи України. Хоча приєднання до будь-якої міжнародної організації — СОТ, ЄС, Митний союз чи навіть отримання допомоги МВФ — неодмінно потребуватиме від України поступитися частиною суверенітету.
Кожара, як і його попередник Грищенко, не розуміє потреби обговорювати критику демократичних прорахунків України з боку Заходу. Необхідність хоча б час від часу визнавати обґрунтованість таких закидів. Для тих, хто справді хоче приєднатися до ЄС, це стало б суттєвим кроком уперед.
Аби не повторити невдалий шлях свого попередника, Кожара повинен усвідомити важливість чотирьох пунктів.
По-перше, Україна не є геополітично важливою країною і ніколи не буде сприйматися на зразок Росії, що має ядерну зброю і є енергетичним гігантом.
По-друге, стара українська гра сидіння на двох стільцях — Росія і Захід — завершилася. Треба обрати між інтеграцією в СНД та Європу, яку можна здійснити лише в разі виконання третього і четвертого пунктів.
По-третє, необхідно підписати нову угоду з МВФ і виконати поставлені вимоги, щоб продемонструвати готовність України здійснювати реформи.
По-четверте, слід звільнити Тимошенко, Юрія Луценка та інших політичних в'язнів і дозволити їм безперешкодно брати участь у політичному житті країни.
Якщо Кожара усвідомить зачущість вищевказаних пунктів, Україна може знову повернутися на європейський шлях. Ні — новий міністр закордонних справ буде такий же неуспішний, як і його попередник.
Коментарі
26Это для Тимошенко её личная озабоченность властью важнее Украины! Так что пусть этот придурок не ляпает языком брехню! Никто уже не верит Тимошенко! особенно после того, как узнали, что Тимошенко ради власти пыталась сорвать ЕВРО!
pravo - kiev . com / production - studio - v - tv
При чем тут Тимошенко,если речь про придурка и [***] Януковича?
Сразу опережу - Тимошенко НЕ ЛУЧШЕ!!!
Це не пРЕЗИДЕНТ,а ганьба нації.
FTYJIM FTHG
Да и про партию он не думает,у клана Януковичей другая головная боль идет агония обогощения. Дойти до такой низости написать,что младший Янукович без собственного автомобиля. Азаров быстро это исправил и выделил младшенькому материальную помощь. И они призывают за них голосовать? Думаю проголосуют только те за ПР кто у кормушки или конченные дураки!
Согласна с Балой.
Те, що в Україні намагаються розіграти югославський сценарій - факт. Ініціюють цей сценарій майже ті ж сили що і в колишній Югославії, серед яких - російські слов'янофільські патріоти- націоналісти, московська чорносотенна церква, посттоталітарна бюрократія.
бала о т s о s а л а
прєзідєнт данєцкай орди
Сказав бичара з бидлогурта
Ригнув даунецкий даун.
почему ты хам спроси родителей подумай сам если пробовал когда нибудь мылить